Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České reformy jsou v ohrožení, couvá už i Kalousek

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA Start důchodové reformy se může odložit o další rok. Otevřeně to již připouští i ministr financí Miroslav Kalousek.

"Stále platí termín 1. 1. 2013, ale diskutujeme i výhody a nevýhody odkladu o jeden rok. 1. 1. 2014 by byl nejzazší termín," řekl včera Kalousek Lidovým novinám.

Důvodem odkladů jsou podle Kalouska průtahy ve schvalování zákonů v Poslanecké sněmovně, zejména občanského zákoníku. "Chceme, aby byly zákony schválené a existovala větší právní jistota," řekl ministr.

Termín spuštění reformy je ale zásadní i z pohledu státního rozpočtu. Z něho by se totiž mělo financovat založení takzvaného druhého pilíře důchodového systému, ve kterém by lidé odváděli část peněz, které dosud platili státu, do soukromých fondů.

INFOGRAFIKA: České reformy 2.0

REF

K rozjezdu nového systému má být použit výnos z navýšení daně z přidané hodnoty. Zvýšení dolní sazby DPH má státu v příštím roce vynést 20 miliard korun. Když stát reformu odloží, bude moci tyto peníze použít ke snížení rozpočtového deficitu v příštím roce. Za situace, kdy hrozí další propad české ekonomiky, se jedná o nezanedbatelnou finanční injekci.

Právě to je důvod, proč s odkladem důchodové reformy může souhlasit nejmenší strana vládní koalice Věci veřejné. "Když nejsou ve státní kase peníze, je zapotřebí zachovat všechny zdroje tak, abychom směřovali k seškrtání schodku rozpočtu a zároveň zachovali sociální stát v rozměrech, který chceme. Odsunutí účinnosti druhého pilíře, a tedy ušetření 20 miliard státní kase, je při současné nelehké situaci tématem k jednání," řekl lídr VV Vít Bárta.

Odklad důchodové reformy zatím má nejmenší podporu u největší koaliční strany ODS. Její poslanec Michal Doktor sice připustil, že prodlevy se schvalováním legislativy v parlamentu dostávají reformy pod časový tlak. Přesto tvrdí, že výroky o možném odkladu reformy jsou snahou o získání mediální pozornosti.

"Mně pan ministr zaskočil, že to vůbec uvedl. Při malování operativních až černých scénářů vývoje ekonomiky jsme si řekli, že se nebudeme předhánět v silných vyjádřeních," řekl Doktor.

ČTĚTE TAKÉ:

Spekulace o možném odkladu důchodové reformy zaskočily i penzijní fondy. "Přestože se důchodová reforma diskutovala velmi dlouho a bezúspěšně, schvalována je velmi rychle, až překotně.

Odložení reformy povede v očích akcionářů, ale i obchodních partnerů a samotných potencionálních klientů ke znejistění a snížení zájmu o účast," řekl předseda představenstva Allianz penzijního fondu Petr Poncar. Mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil upozornil, že odklady reformy mohou indikovat budoucí nestabilitu systému vyplývající ze závislosti na politické situaci.

Nejistá je i budoucnost další z reforem – reformy daňového systému. Ta čeká v parlamentu na druhé čtení. Klíčovou změnou by podle vládního návrhu měla být postupná harmonizace sazeb DPH.

Zdanění hazardu nemusí být od ledna 2012, připustil Nečas

Vládní koalice nemusí stihnout projednat zdanění hazardu tak, aby začalo platit od 1. ledna 2012. Po jednání vlády to připustil premiér Petr Nečas (ODS), napsal server iDNES.cz. Stát si zdaněním má přilepšit o sedm miliard korun ročně, s nimiž ministr financí Miroslav Kalousek v návrhu státního rozpočtu pro příští rok už počítá.

Spodní desetiprocentní sazba má být od příštího roku navýšena na 14 procent. V roce 2013 se pak obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Zástupci ODS ale prosazují, aby došlo ke sjednocení sazeb DPH na 19 procentech.

„Pro mě je 17,5 procenta neobratný projekt, vždy prosazuju 19 procent. Jsem maratonec, čím déle budu opakovat 19, tím více stoupne únava těch, kteří prosazují 17,5 a přejdou na mojí stranu,“ přiznal Doktor.

Vládní návrh daňové reformy počítá i se změnou zdanění příjmů fyzických osob. Daň by neměla být vypočítávána ze superhrubé mzdy, a namísto současné 15procentní sazby by měla vstoupit v platnost 19procentní sazba. Věci veřejné ale žádají buď zachovat koncept superhrubé mzdy, anebo zavést 21procentní zdanění.

Chtějí také otevřít debatu o progresivním zdanění příjmů. „Prosazujeme zavedení dvou daňových pásem, to druhé by se týkalo příjmů nad 100 tisíc korun měsíčně,“ uvedl Bárta. S tím ale nesouhlasí Kalousek: „Je mýtus, že daň z příjmů fyzických osob není progresivní, Progresivní je. Neumím si představit, že bychom odsouhlasili vyšší míru progrese.“

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...