21. prosince 2010 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České udavačství zažívá renesanci. Daňová správa má zahlcené schránky

Tajemství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká daňová správa eviduje v poslední době přibývající počet udání na české podnikatele. Pisatelé v nich upozorňují správce daně, že někdo z jejich okolí krátí daně nebo páchá daňové podvody. Informátoři většinou vystupují anonymně.

Informují o tom Hospodářské noviny. "Udání skutečně přibývá. Mám pocit, se se pomalu stává národním sportem. Podobné maily tvoří desetinu došlé pošty v mé schránce," řekl šéf České daňové správy Jan Knížek.

Udej svého piráta

Udávání se rozmáhá i v jiných oborech, například v oblasti užívání nelegálního softwaru. Protipirátská organizace BSA obdržela od května do konce listopadu víc než 1600 udání.

Trend potvrdil i náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Udání chodí na finanční úřady, krajská ředitelství, náměstkovi přes daně a cla i ministrovi financí a jeho zástupcům," uvedl. Je to podle něj fenomén především velkých měst, kde se koncentruje řada firem. Udání mohou mít na svědomí známí, sousedé, konkurenti i bývalí zaměstnanci.

Finanční úřady nemají povinnost anonymy prověřovat, ale podle Knížka je někdy využívají. "Zejména pokud se shodují s naším dosavadním šetřením, mohou nám tyto informace pomoci," řekl HN. Drtivá většina udání se ale podle něj nezakládá na pravdě a končí v koši.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.