Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České veřejné finance patří k nejhorším v Evropě, situace je zlá

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Česko má nadále jedny z nejhorších veřejných financí v EU. Evropská komise jej stále vede ve skupině nejvíce rizikových zemí. Novináře o tom dnes informovala Evropská komise. Skupiny jsou celkem tři, přičemž ČR se v nejhorší z nich nachází od roku 2006. České veřejné finance jsou tak jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy.

"Informace o negativním hodnocení naší země Evropskou komisí jenom potvrzuje naprostou nezbytnost reforem veřejných financí v ČR, a to nejen pro rok 2010, ale i pro roky následující. V této souvislosti bych chtěl připomenout, že ministerstvo financí musí připravit soubor opatření, která v nejbližších letech povedou ke snížení deficitu veřejných financí na úroveň tří až čtyř procent HDP," řekl dnes ČTK ministr financí Eduard Janota.

Aktuální výši českého veřejného dluhu najdete ZDE

Ministr zároveň připomněl, že dlouhodobým cílem je snížit deficit
pod tři procenta HDP, tedy naplnit maastrichtská kritéria.

Celkový dluh ČR by měl v roce 2010 dosáhnout 37,9 procenta HDP. Pokud by ale Česko s dluhy nic nedělalo, začaly by po roce 2020 růst geometrickou řadou a směřovat celou zemi k bankrotu. V roce 2020 by celkový dluh měl podle scénáře komise dosáhnout 65,9 procenta HDP, ale v roce 2060 už by měl činit 486,7 procenta HDP.

Slovenští premianti na dně
Spolu s Českem se ve skupině zemí s nejrizikovějším vývojem rozpočtů nachází Kypr, Irsko, Řecko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Rumunsko, Slovinsko, Velká Británie a dokonce i Slovensko, které ještě poměrně nedávno patřilo mezi premianty Evropské unie.

"Náprava (veřejných financí) si vyžádá ambiciózní konsolidační programy na snížení dluhů a deficitů v následujících letech a hluboké reformy sociálního systému," uvedla Evropská komise.

Česko má sice v unii jeden z nejnižších celkových dluhů, ale tempo
zadlužování rostě poměrně rychle. Jen pro letošní rok české ministerstvo financí původně plánovalo, že rozpočtový deficit dosáhne 3,9 procenta hrubého domácího produktu, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP.

Pokud by ovšem čeští poslanci neschválili takzvaný úsporný balíček, deficit by se mohl vyšplhat až na sedm procent HDP a destabilizovat veřejné finance.

Kdo zaplatí důchody?
Pohled na české hospodaření do značné míry ovlivňuje i fakt, že Češi dosud neprovedli žádnou zásadní reformu důchodů, za což sklízí kritiku Evropské komise prakticky každý rok. Náklady Česka na stárnutí populace už jsou v současnosti vyšší než průměr EU.

Výdaje na důchody by přitom v Česku podle EK měly vzrůst o čtyři procentní body do roku 2060 ve srovnání s rokem 2010. V souvislosti s tím porostou i výdaje na zdravotní péči a to o dva
procentní body.

Propad je všude
Rozpočtové deficity se nicméně propadly ve všech členských státech EU a v současnosti neexistuje žádná ze 27 zemí, které by se hospodářský propad vyhnul. Ještě v roce 2007 průměrná výše rozpočtových schodků v EU činila 0,7 procenta HDP, což byl nejlepší výsledek za posledních 30 let. V letošním roce by ovšem tato hodnota měla dosáhnout šesti procent a v příštím roce dokonce sedmi procent.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!