Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České veřejné zakázky vyhrávají „nizozemské“ firmy. Vlastnické čachry nevadí

Nizozemsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba polovinu vlastníků firem vyhrávajících veřejné zakázky lze vyhledat stěží, nebo vůbec. Pletenec majetkových vztahů často končí v zahraničí – zejména v daňových rájích. Podle studie zIndex zkoumající transparentnost veřejných soutěží je každý desátý dodavatel státu vlastněn z Nizozemska. Co na to jednotlivá ministerstva, která soutěže zadávají? Do jakých kapes tečou erární peníze, je příliš netrápí.

České zakázky vyhrávají v 98 procentech případů tuzemské firmy. Má to ale jeden háček. Téměř polovina z těchto společností je totiž vlastněna ze zahraničí. Mezi oblíbené země patří jak nejbližší sousedé Česka, tak daňové ráje nebo státy umožňující neprůhledné vlastnictví.

Ukázala to studie Rozkrývání dodavatelů veřejných zakázek, ve které sdružení zIndex zkoumalo majetkovou strukturu 1 638 firem, jež v letech 2009 až 2012 získaly zakázky v hodnotě zhruba 117 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Prim hraje mezi státními dodavateli daňově výhodné Nizozemsko. Podle výsledků zIndexu sídlí v zemi větrných mlýnů a tulipánů až každý desátý vlastník firem úspěšných ve státních zakázkách.

Rekordmanem je v tomto případě paradoxně ministerstvo financí: do Nizozemska vedou podle zIndexu stopy až třetiny všech resortních zakázek. Podle ministerstva je ale vše v pořádku, úředníci totiž vlastnickou strukturu do hloubky zkoumat nemusejí.

Nizozemsko

Nizozemsko patří mezi země se zvýhodněným daňovým režimem podobně jako Kypr nebo Malta. Ty požadují často malé daně, minimální regulaci (např. formou pravidelných auditů), anebo mají podepsané smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

„Pokud nabídka vítězného dodavatele splňuje zákonné podmínky, zadavatel nad rámec zákona dále nesleduje firmy dle národnosti vlastníka či vlastníků,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Dodává, že cizím společnostem nelze nijak bránit účasti v soutěži. „Takový postup by byl nejen v rozporu se zákonem a zásadou transparentnosti, ale vystavil by Českou republiku riziku soudních sporů, mezinárodních arbitráží a postihu ze strany Evropské komise,“ uzavírá mluvčí.

Také téměř devět procent dodavatelů ministerstva vnitra je vlastněno z Nizozemska. A silový resort vysvětluje zadávání obdobně jako ministerstvo financí. „Má-li dodavatel formu akciové společnosti musí být součástí nabídky podle § 68 zákona o veřejných zakázkách rovněž seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu, vyhotovený ve lhůtě pro podání nabídek. Tento údaj je pro nás pouze informační,“ vysvětluje dikcí práva mluvčí Vladimír Řepka.

Neprůhledná firma? Bez státních zakázek

Podle analytika a spolutvůrce projektu zIndex Jiřího Skuhrovce je rozkrývání vlastníků důležité, protože „zahraniční“ firmy mají nakonec často opět české vlastníky, což nahrává korupci. „Ve státu, kde ze střetu zájmu podezřívá každý každého, si nemůžeme dovolit posílat miliardy na Marshallovy ostrovy,“ uvedl Skuhrovec k výsledkům studie.

Netransparentní firmy by podle něj neměly mít k eráru tak snadnou cestu. „Kdo chce mít komplikovanou vlastnickou strukturu vedenou přes tři ostrovní státy, ať ji má – přístup k veřejným penězům bude mít ale trochu obtížnější,“ míní Skuhrovec.

Vlastníci dodavatelů zakázek ministerstev a krajů (2009-2012)
ZEMĚPODÍL NA ZAKÁZKÁCH (%)OBJEM ZAKÁZEK (mil. Kč)
Nizozemsko9,2110789,7
Rakousko7,418682,8
Francie7,388642
Německo3,874534,2
Španělsko3,434018,6
Kypr2,923417,4
Slovensko2,542976,2
Švédsko1,171372,7
Velká Británie0,941100,9
Spojené státy0,34398,4
Lucembursko0,33389,1
Sv. Vincenc a Grenadiny0,26303,6
Polsko0,23263,7
Lichtenštejnsko0,22260,4
Belgie0,22260,3

Sdružení zIndex sbíralo data půl roku z účetních závěrek a výročních zpráv dostupných na internetu. Porovnávalo pak míru neprůhlednosti firmy až ke konečnému vlastníkovi ve vztahu k objemu zakázek, které od státu získala.

Projekt vypracovává Centrum aplikované ekonomie při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Finančně ho podpořil také Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla a Hospodářské noviny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?