1. března 2009 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko bude EU sjednocovat proti krizi

Český premiér Mirek Topolánek bude řídit vrcholnou schůzku EU vůbec poprvé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek bude řídit vrcholnou schůzku EU vůbec poprvé. | foto: AFP

BRUSEL Evropskou unii na dnešní vrcholné schůzce lídrů členských států, kterou mimořádně svolalo české předsednictví, čeká zkouška, zda se dokáže sjednotit v boji proti současné hospodářské krizi. Češi se budou snažit ostatní země přesvědčit, aby se vzdaly protekcionismu.

Svolání summitu přišlo jen krátce poté, co se francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyslovil pro návrat výroby automobilů francouzských značek z Česka zpět do Francie. To pobouřilo značnou část evropských politiků a ekonomů.

Český premiér Mirek Topolánek, který bude vrcholnou schůzku EU řídit vůbec poprvé, protekcionismus v době hospodářské krize označil za hašení požáru benzinem.

Z návrhu závěrečného prohlášení z dílny českého předsednictví vyplývá, že summit by měl vyzvat k dodržování pravidel vnitřního trhu. Zatím však není příliš jasné, nakolik vládne mezi unijními politiky ohledně protikrizových opatření shoda.

Diplomaté upozorňují, že Sarkozy by rád svolal mimořádný summit eurozóny, což mnozí odmítají. Evropské komisi se zase nelíbí některé finanční injekce, které nejrůznějším sektorům ekonomiky poskytují jednotlivé státy. V mnoha případech totiž může jít o nedovolenou státní pomoc.

České předsednictví EU tvrdí, že summit, kterému ještě dnes bude předcházet schůzka států střední a východní Evropy, je jakousi předehrou před regulérním summitem, který se uskuteční 19. a 20. března. Není však vyloučeno, že neshody mezi státy mohou propuknout naplno již dnes.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.