19. prosince 2014 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko bude moci získat nevyčerpané peníze z evropských fondů, řekl premiér

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 10. prosince v Poslanecké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 10. prosince v Poslanecké... | foto: ČTK

BRUSEL Česku se otevírá možnost dočerpání některých nevyužitých peněz z fondů Evropské unie pro léta 2007 - 2013. Českým novinářům to v noci ze čtvrtka na pátek v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka po skončení summitu EU. O možnosti získat další finance začnou česká ministerstva s osmadvacítkou okamžitě jednat.

Česká republika podle Sobotky spolu se Slovenskem během jednání prosadila závěr vyzývající Evropskou komisi k tomu, aby se spolu se členskými státy pokusila dospět k co nejvyššímu využití dosud nevyčerpaných peněz. 

 „Komise dostala za úkol, aby hledala řešení proto, aby ty stávající evropské programy (pro období 2007 - 2013) mohly být maximálně dočerpány,“ prohlásil český premiér po jednání prezidentů a premiérů členských států unie. Podle něj začnou česká ministerstva okamžitě jednat s Evropskou komisí, aby s ní konzultovaly možnou záchranu některých nevyčerpaných peněz. Jen za letošní rok jde podle Sobotky o přibližně 20 miliard korun. Nejde však podle něj o prodloužení doby ani navýšení dosavadní hodnoty financí určených na jednotlivé projekty. 

PSALI JSME:

Další ze závěrů vrcholné schůzky se týká dlouhodobých projektů zahájených v minulém rozpočtovém období a pokračujících do toho současného. „Podařilo se nám prosadit odkaz na možnost financování dlouhodobějších projektů v nové finanční perspektivě,“ uvedl Sobotka.  

Lidovky.cz, ČTK