8. prosince 2010 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko by podle Klause nemělo tolik vyvážet do západní Evropy

Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu | foto: Reuters

PRAHA Česká republika by měla u exportu snížit závislost na zemích západní Evropy a rozšířit svůj vývoz i do dalších zemí světa. Na dnešní diskusní snídaní byznysmenů s politiky to uvedl prezident Václav Klaus.

Podle něj naštěstí poptávka u exportu, který je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky důležitý, stále existuje. Podíl exportu na tuzemském hrubém domácím produktu činí zhruba 80 procent.

Čtěte více:

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že Česká republika má v Evropské unii třetí nejvyšší podíl vývozu do členských zemí unie na celkovém exportu. Do EU směřuje zhruba 85 procent českého vývozu, zatímco unijní průměr je 67 procent.

Ohledně eura, tedy jednotné evropské měny, prezident zopakoval, že je problémem. "Je to problém pro všechny země, které euro přijaly, ale i pro země, které ho nepřijaly. Na druhou stranu intelektuálně to vůbec není zajímavé. Vše bylo již řečeno. Nic jiného se již říci nedá. Argumenty jsou známé a jejich precizování nemá cenu," uvedl Klaus.

Rovněž zopakoval, že euro současné problémy přežije, ale za cenu vytvoření rozpočtové a politické unie, což ovšem povede ke ztrátě demokratických principů. Spolu s tím také Evropu čeká dlouhodobá ekonomická stagnace.

Česká republika o termínu vstupu do eurozóny, která má nyní problémy s vysokým zadlužením některých svých členských zemí, zatím nerozhodla. Premiér Petr Nečas nedávno uvedl, že jeho vláda termín stanovovat nebude, protože v příštích letech bude pro Česko výhodnější nechat si korunu.

ČTK, Lidovky.cz