22. července 2009 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko čeká historicky největší propad v ekonomice

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí předpovídá české ekonomice černé časy. Platy neporostou, nezaměstnanost se zvýší a HDP klesne o 4,3 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou dnes zmíněné ministerstvo zveřejnilo.

V letošním roce česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, v příštím roce by měla ekonomika mírně růst o 0,3 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou dnes zmíněné ministerstvo zveřejnilo. Výrazně například stoupne nezaměstnanost. V letošním roce se může vyšplhat až na 8,5%.

Oproti roku 2008 poroste v tomto a příštím roce objem mezd a platů výrazně pomaleji, a to o 1,0 %. Deficit běžného účtu platební bilance na HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Co předvídá ministerstvo financí

- pokles české ekonomiky o 4,3 %. Příští rok předpokládá mírný růst HDP o 0,3 %.
- míru inflace pro rok 2009 i 2010 odhaduje okolo 1,1 %
- zvyšování míry nezaměstnanosti ze 4,4 % v roce 2008 na 6,8 % v roce 2009 a až na 8,5 % o rok později
- platy porostou výrazně pomaleji, a to o 1,0 %
- pro rok 2009 očekává prohloubení deficitu až na 5,5 % HDP


V roce 2008 dosáhl podle předběžných údajů deficit vládního sektoru úrovně 1,5 % HDP. Pro rok 2009 očekává ministerstvo financí prohloubení deficitu až na 5,5 % HDP, a to především díky působení automatických stabilizátorů a přijímání protikrizových opatření.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že rizika predikce jsou spojena s mimořádnou mírou nejistoty a proto nevylučuje ještě horší vývoj ekonomiky. Nové odhady zřejmě přitom budou mít vliv na vývoj veřejných financí. Podle nedávného vyjádření premiéra Jana Fischera bude schodek státního rozpočtu nejméně 150 miliard korun. Každé zhoršení HDP o jeden procentní bod přitom
podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka znamená zvýšení deficitu rozpočtu o 12 až 15 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!