28. května 2013 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko čelí žalobám o desítky miliard kvůli zárukám z 90. let

Bývalá budova České konsolidační agentury, dnes Ministerstva financí a už brzy sídlo systému Galileo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá budova České konsolidační agentury, dnes Ministerstva financí a už brzy sídlo systému Galileo. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Stát čelí žalobám o desítky miliard korun kvůli ručení za úvěry, které před více než dvaceti lety tehdejší centrální banka poskytla státním podnikům před velkou privatizací.

Vyplacení garancí, jejichž hodnota se odhaduje zhruba na 30 miliard korun bez úroků, požadují v žalobách po státu zahraniční obchodníci s pohledávkami a banky. Napsal to server Česká pozice.

S problémem podle serveru začátkem května ministr financí Miroslav Kalousek seznámil ekonomické ministry. Výše částky, kterou nakonec stát držitelům pohledávek zaplatí, bude záviset na strategii zvolené vládou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ekonomicky přijatelný návrh" podle České pozice připravuje ministerstvo financí, které na problém narazilo zhruba v polovině roku 2010 a začalo zjišťovat rozsah garancí a případnou právní pozici státu v žalobách, píše server.

O analýzu situace požádalo firmy Deloitte Advisory a Value Added. Na základě těchto posudků se pak ministerstvo loni v létě rozhodlo podat trestní oznámení na neznámého pachatele Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Cenné informace

Česká konsolidační agentura, která do roku 2007 spravovala pohledávky a nesplácené úvěry z období transformace v 90. letech, prodávala tisíce pohledávek se státními garancemi za pár procent nominální hodnoty a podle ministerstva financí její úředníci museli vědět, že takové ručení má hodnotu 100 procent.

Mohli tak tyto důvěrné informace po svém odchodu z konsolidační agentury nabídnout obchodníkům s pohledávkami. Podle České pozice stát do roku 2012 za garance vyplatil už zhruba 1,1 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!