Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko chce od Obamy pomoc s prodejem L-159

Bitevník české armády L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník české armády L-159 | foto: Reprofoto

NEW YORK Česko podle webových stránek listu The Wall Street Journal chce požádat amerického prezidenta Baracka Obamu o pomoc s prodejem letadel L-159 do Iráku. Mohlo by se tak stát na pátečním setkání šéfa Bílého domu s prezidenty středo a východoevropských zemí ve Varšavě.

Podle deníku nejde o oficiální plán, v neoficiálních rozhovorech
ale čeští činitelé říkají, že v případě prodeje je nutné tahat za všechny nitky.

Nechtěné L-159

Letoun L-159 konstrukčně vychází z osvědčeného typu letounů L-59, které dodnes létají v mnoha zemích světa. Jeho konkurenční výhodou měly být nízké provozní náklady a široké možnosti využití. Stroj byl vyvinut v souladu s požadavky NATO, je vybaven moderní elektronikou, na projektu se podílela řada zahraničních firem, mimo jiné z USA, Británie a Itálie.

Souhlas Američanů s vývozem českých bitevníků do Iráku je přitom klíčový. Letadlo obsahuje americké součástky a bez povolení amerických úřadů je nelze Iráčanům prodat. Spojené státy v minulosti dlouho schvalovaly vývoz pěti letounů L-159 do Španělska. Nakonec s ním souhlasily loni na podzim. Česko letadla vyměnilo za dopravní letoun Casa.

O kontraktu na vývoz 24 letadel L-159 tento týden jednal se svým iráckým protějškem Núrím Málikím český premiér vlády Petr Nečas. Po jednání řekl, že by Irák mohl projekt nákupu dokončit v krátké době.

Všechna jednází zkrachovala
Česko se kupce pro letadla L-159 marně snaží získat mnoho let. Podle dostupných informací zástupci Aera i českého státu jednali v posledních letech o prodeji letounu v řadě zemí, avšak zatím bez úspěchu.Blízko kontraktu byla firma v roce 2003 v Indii, kde se L-159 dostala do užšího výběru, avšak Indie dala nakonec přednost britským strojům Hawk. Další jednání se uskutečnila například v Keni, Egyptě, Indonésii, Izraeli, Nigérii, Filipínách nebo Bolívii. Z evropských zemí se o L-159 zajímalo Slovensko, Polsko, Řecko či Maďarsko.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?