8. listopadu 2012 17:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko dosáhne na miliardovou pomoc na cestu z krize. Díky škrtům

Euro má zachránit Řecko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro má zachránit Řecko. | foto: Shutterstock

LONDÝN Tři multilaterální finanční instituce sestavily společný akční plán, který má pomoci zemím střední a jihovýchodní Evropy rychleji se zotavit z hospodářské krize. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropská investiční banka (EIB) a Světová banka (SB) tak vybraným zemím včetně Česka uvolní více než 30 miliard eur (asi 763 miliard Kč).

Plán, na němž se instituce dohodly, je koncipován na dva roky. Jde o podobnou pomoc, jakou tyto globální banky poskytly i po finanční krizi let 2008 a 2009. "Je to přímá odpověď na přetrvávající dopady, které mají problémy v eurozóně na mladé evropské ekonomiky," uvedly instituce ve společném prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

EBRD už během finanční krize iniciovala vznik takzvané Vídeňské iniciativy, jejímž smyslem bylo ochránit bankovní sektor ve střední Evropě před dopady rychlého oddlužování v mateřských bankách z eurozóny.

Státům i firmám

Instituce mají v plánu podpořit iniciativu v soukromém i veřejném sektoru, včetně infrastruktury, podnikových investic a finančního sektoru.

Pomoc půjde do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, České republiky, Chorvatska, Estonska, Makedonie, Maďarska, Kosova, Lotyšska, Litvy, Černé Hory, Polska, Rumunska, Srbska, na Slovensko a do Slovinska.

Zpráva agentury Reuters neuvádí, jakou částku by měla získat Česká republika.

Nyní je EBRD připravena poskytnout střední Evropě v letech 2013 a 2014 celkem čtyři miliardy eur.

Největší část pomoci dodá EIB, a to 20 miliard eur. Zhruba 6,5 miliardy eur poskytne Světová banka.

"Tyto země učinily klíčové změny na fiskálním i běžném účtu, zvýšily úspory domácností a zlepšily bilanci bank. Pořád ale čelí vážným těžkostem, včetně pokračujícího dopadu problémů v eurozóně," uvádí zpráva, kterou instituce vydaly.

Slíbená částka přesahuje 24,5 miliardy eur, kterou organizace poskytly v rámci předchozího akčního plánu. Tehdy reagovala na dopady globální finanční krize let 2008 a 2009.

EBRD se zaměřuje na pomoc mladým tržním ekonomikám v Evropě a severní Africe. Banka očekává, že tyto země letos jako celek vykážou růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta, na příští rok jim předpovídá růst o 3,2 procenta. Chorvatsko, Maďarska, Srbsko a Slovinsko se ale letos nevyhnou recesi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!