21. prosince 2009 16:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko je stabilní. Podle ratingu agentury S&P rizika krize zvládne

Výrazné zhoršení stavu státních financí by mohlo vést k ohrožení ratingu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrazné zhoršení stavu státních financí by mohlo vést k ohrožení ratingu | foto: Shutterstock

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes potvrdila rating dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A. Česká republika má podle S&P konkurenční a diverzifikovanou ekonomiku a s riziky ve fiskální oblasti je schopna se vypořádat.

Výhled je stabilní, což znamená, že agentura v dohledné době s žádnou další změnou nepočítá. Rating dlouhodobých závazků v místní měně agentura nechala rovněž beze změn na stupni A plus.

Co je to rating?

Rating je klíčovým hodnocením finanční situace každé země. Podle ratingu se řídí velcí investoři, od nichž si vlády půjčují peníze.

"Stabilní výhled vyvažuje silné ekonomické základy proti dlouhodobým fiskálním rizikům a rostoucímu, byť stále ještě mírnému, dluhovému zatížení vlády," píše se ve zprávě S&P. Agentura nechala beze změn i ratingy krátkodobých závazků; v případě devizových závazků i závazků v místní měně rating zůstal shodně na stupni A-1.

Pokud některá z významných agentur, k nimž patří i S&P, zemi rating sníží, věřitelé vůči takové zemi zpravidla zaujmou opatrnější přístup, což promítnou i do svých nákladů. V drtivé většině případů snížení ratingu znamená zvýšení nákladů na dluhovou službu, jinými slovy by se zemi zvýšily splátky úroků.

ČTK