11. listopadu 2009 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko má lepší šance na růst než ostatní, musí ale omezit výdaje

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Česko se musí v příštích letech vyhnout přemíře rozpočtových výdajů, uvedla to Evropská komise. Zároveň podle očekávání stanovila rok 2013 jako termín, do kdy musí Česko snížit svůj rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu. Podle eurokomisaře Almunia má však Česko lepší základy ekonomiky než ostatní země v regionu.

Pokud by Česko shodek nesnížilo, vystavilo by se hrozbě sankcí. České ministerstvo financí v úterý uvedlo, že dosáhnout podobného cíle bude obtížné.

Základy české ekonomiky jsou však lepší než u většiny ostatních ekonomik v regionu. Hospodářství Česka má navíc větší růstový potenciál než činí unijní průměr. Novinářům to dnes řekl eurokomisař Joaquín Almunia.

Sám údajně nepochybuje, že nová vláda, která vzejde z květnových voleb, bude schopna snížit rozpočtový schodek do roku 2013, který jako konečný termín stanovila Evropská komise.

Prakticky stejného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku. Bratislava však na rozdíl od české vlády počítala s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Po stanovení termínu od Evropské komise tak bude mít rok navíc.

Slovenský ministr financí Ján Počiatek na konci října v rozhovoru pro ČTK, Český a Slovenský rozhlas uvedl, že by se rozpočtový deficit země mohl v roce 2013 pohybovat již výrazněji pod třemi procenty HDP.

Praha má však úplně jiné starosti. Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později schodek mírně vzroste na 5,7 procenta HDP.

Ministerstvo financí přitom připouští, že v současnosti jen těžko vidí cestu, jak by se rozpočet mohl napravit do roku 2013. Nejistotu navíc přináší i květnové volby, protože není jasné, zda se nová vláda odhodlá k reformám a omezování výdajů, nebo se naopak bude snažit splnit předvolební sliby často spjaté s růstem výdajů.

Tempo snižování rozpočtového schodku, které Brusel od Česka očekává, je přitom poměrně "svižné". Mělo by jít o více než jedno procento HDP ročně.

Česko tak v rámci unie patří k zemím, které budou muset rozpočtový deficit snižovat nejrychleji. Některým členských státům totiž bude stačit snižovat schodek o zhruba 0,5 procenta HDP ročně.

Lidovky.cz, ČTK