10. května 2009 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko má miliardový problém kvůli lesům

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jan SokolČTK

PRAHA Ministerstvo financí kritizuje Lesy ČR za to, že navrhly společnosti CE WOOD, aby pohledávku vůči Lesům ČR prodala třetí straně. Podle ministerstva tak Lesy ČR ohrozily zájmy země a oslabily pozici státu v arbitráži se CE WOOD, protože Lesy ČR oficiálně tuto pohledávku nikdy neuznaly a nechtěly ji zaplatit.

Uvedla to dnes Česká televize. Lesy ČR navrhly, aby pohledávku za 4,8 miliardy korun CE WOOD postoupil třetí osobě za symbolickou částku. Tím, že Lesy ČR celý návrh zformulovaly, podle některých právníků daly najevo, že ji berou vážně, uvedla televize.

"Tady to vypadá, že pohledávku, kterou CE WOOD eviduje, že ji Lesy ČR berou za relevantní," řekla právnička Hana Marvanová. "Úkon, který podle českého právního řádu neznamená vůbec nic, bude zakládat odpovědnost České republiky za případnou škodu, to je velké nebezpečí," řekl k postupu státních Lesů ČR ředitel odboru MF Radek Šnábl. MF už oslovilo ministerstvo zemědělství, aby postup Lesů ČR vysvětlilo.

Lesy trvají dále na tom, že pohledávku neuznávají. Celou kauzu považují za snahu CE WOOD ovlivnit probíhající arbitráž a soudní řízení, řekl Roman Polášek, který právně zastupuje Lesy ČR.

CE WOOD odstartoval se státem několik arbitráží kvůli škodám, které mu státní Lesy ČR údajně způsobily vypisováním výběrových řízení. Státu jde ve sporu hlavně o to, aby dokázal, že CE WOOD na žádné pohledávky nárok nemá, uvedla ČT.

Celkem jde ve sporu o téměř deset miliard korun. Kauza je rozdělena na tři případy. Zahraniční vlastníci CE WOOD se ve dvou arbitrážích domáhají na ČR náhrady vždy zhruba 2,4 miliardy korun. Management CE WOOD pak žaluje přímo Lesy o odškodnění zhruba pět miliard korun.

CE WOOD je přitom v insolvenční řízení. Státní Lesy ho navrhly, protože jim dlužil 160 milionů korun.

ČTK