Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko má nejnižší daně. Zato pojištění je extrémní

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku tvoří daně 45,9 procent celkových příjmů státu, což je nejméně ze zemí Evropské unie. Daně obvykle představují více jak polovinu celkových vládních příjmů. Výjimkou jsou kromě Česka i Slovensko (47 procent) a Litva (48,5 procent). Neznamená to však, že by Česko bylo daňovým rájem. Statistici totiž nezapočítávají do daní sociální pojištění. To je totiž v Česku naopak extrémně vysoké.

Údaje vycházejí z publikace, kterou vydal evropský statistický úřad Eurostat a která popisuje dopady ekonomické a finanční krize na vládní příjmy a výdaje za loňský rok v zemích EU a ESVO (Norsko, Island, Lichtenštějnsko a Švýcarsko).

Hlavní zdroje státních příjmů (rok 2010, jako % celkových příjmů)
- klikněte pro zvětšení

Struktura příjmů zemí EU a ESVO v roce 2010 - graf


Zdroj: Eurostat

Legenda: EA – eurozóny, BE – Belgie, BG – Bulharsko, CZ – Česká republika, DK – Dánsko, DE – Německo, EE – Estonsko, IE – Irsko, GR – Řecko, ES – Španělsko, FR – Francie, IT – Itálie ,CY – Kypr, LV – Lotyšsko, LT – Litva, LU – Lucembursko, HU – Maďarsko, MT – Malta, NL – Nizozemí, AT – Rakousko, PL – Polsko, PT – Portugalsko, RO – Rumunsko, SI – Slovinsko, SK – Slovensko, FI – Finsko, SE – Švédsko, UK – Velkí Británie, IS – Island, NO – Norsko, CH – Švýcarsko

Daně jsou nejdůležitějším zdrojem příjmů ve všech porovnávaných zemích. Druhým nejdůležitějším zdrojem jsou sociální odvody. V EU jako celku tvoří daně 58,2 % celkových příjmů a sociální příspěvky 31,6 %.

ČTĚTE TAKÉ:

Protipólem České republiky je Dánsko, kde se daně podílejí z 84,6 procent na příjmech státu, na Islandu ze 75,3 procent. Sociální příspěvky v Dánsku tvoří jen 3,5 procenta celkových příjmů, neboť dánský systém sociálního zabezpečení je z velké části financován daněmi.

Co Česko nevybere na daních, dožene na sociálních odvodech. Při součtu těchto dvou položek příjmů se Česko dostává nad úroveň států jako je Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Portugalsko, Finsko, Norsko či pobaltské republiky.

INFOGRAFIKA:

Struktura daňových příjmů je specifická pro každou zemi, přesto ta česká je i v mezinárodním srovnání považována za extrémní. Na to upozorňovala například i zpráva České bankovní asociace z listopadu 2009: "Jde o vysoký podíl daně z příjmu právnických osob na celkových daňových příjmech, okrajovou úlohu majetkových daní a rekordně vysoký podíl sociálního pojištění."

Český daňový systém čekají změny

Vláda plánuje v rámci reforem daňový systém upravit. Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Základní sazba zůstane na 20 procentech. V roce 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta.

V současné době činí sazba daně z příjmu u právnických osob v České republice 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy. Daňová reforma zruší superhrubou mzdu, pro většinu pracujících však návrat k 19procentní dani z hrubé mzdy nebude znamenat výraznou změnu.

Za dva roky také stát od těch, kdo se zapojí do důchodové reformy, dostane na sociálním pojištění místo 28 procent o tři procenta odvodů méně.

Plánované změny nejsou ale ještě definitivní. V pátečním vydání Hospodářských novin zmínil premiér Petr Nečas možnost rychlejšího navýšení dolní sazby DPH. Ta by podle premiéra mohla stoupnout na 19 procent už v příštím roce
.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!