Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko může přijít až o 12 miliard z EU na dopravu. Nemá připravené projekty

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česku se zřejmě nepodaří vyčerpat deset až 12 miliard korun na stavby silnic, železnic a další dopravní infrastruktury z evropského Operačního programu doprava I (OPD I). Informoval o tom Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury, který v Česku peníze pro stavby a údržbu komunikací rozděluje. Sumu fond odhadl na základě čerpání investorských organizací k letošnímu září. Poslední možnost využít peníze z celkových zhruba 150 miliard korun má ČR do konce letošního roku.

„Úspěch by byl, kdybychom vyčerpali všechno. Na druhou stranu nemá cenu čerpat peníze na nesmyslné projekty,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj oblast evropských peněz zanedbali předchozí ministři například tím, že financování staveb úplně zastavili. Poukázal tak na působení Víta Bárty, který v roce 2010 chtěl stavební firmy prostřednictvím pozastavení stavebních prací donutit k poskytování slev.

Důvodem, proč se nedaří využít všechny nabízené peníze, je zejména nedostatek připravených staveb, na které by šlo evropské peníze použít, uvedl Hořelica. Komplikací je i takzvaná korekce, kterou Česko v roce 2012 pokutovala Evropská komise za předražování zakázek. Komise Česku tehdy vyčítala prodražování stavby pražského okruhu a dálnice D8 o dodatečné vícepráce, nebo spornou zakázku na výstavbu zvedacího mostu v Kolíně za 1,2 miliardy korun. Kvůli chybám tehdy komise zablokovala výplatu bezmála desíti miliard korun, ČR ale tyto peníze mohla využít na jiné projekty.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše by nevyužití deseti až 12 miliard korun bylo příjemné překvapení. Ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku svaz odhadoval množství nevyužitých peněz na zhruba 20 miliard korun, řekl v pondělí Matyáš. Důvodem byla nízká připravenost staveb a zdlouhavé práce na legislativních změnách, které mají usnadnit přípravy na získání územního a stavebního povolení pro nové silniční a železniční stavby.

Kvůli obavám z nedočerpání evropských peněz už dříve resort dopravy žádal o možnost přesunout peníze na jiné projekty. Financovat z evropských peněz by tak například šlo nákup vlaků pro dálkovou dopravu, opravu nádraží nebo nákup techniky pro údržbu silnic. Masivnějším investicím do nádražních budov ale brání nevyřešená otázka, zda budou nádraží nadále patřit Českým drahám, nebo budou prodány Správě železniční dopravní cesty. Nákup rychlíků z peněz EU pak byl odložený na následující Operační program doprava II.

Operační program doprava představuje v rámci ČR největší evropský program, jehož prostřednictvím do Česka směřovala v letech 2007 až 2013 zhruba pětina všech peněz z fondů EU. Primárně slouží pro výstavbu významných dopravních spojení v rámci Evropy (tzv. prioritní sítě Ten - T). Přestože program slouží k financování staveb v rámci sedmiletého období končícího rokem 2013, čerpat peníze je z něj možné ještě další dva roky. Na OPD I navazuje druhý operační program doprava, ve kterém může Česko na dopravní stavby vyčerpat do roku 2020 zhruba 110 miliard korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...