11. března 2012 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko nadále počítá s přijetím eura, říká Nečas

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

PRAHA Česká vláda nadále počítá s přistoupením k euru. Nebude jednat o výjimce z přistoupení k jednotné evropské měně, kterou prosazuje prezident Václav Klaus. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

"Prezident se obrátil na vládu s výzvou, aby dojednala výjimku z přistoupení k euru před rokem, já tento názor nesdílím, v tomto s panem prezidentem nesouhlasím, nevidím jeden jediný důvod, proč by to vláda ČR měla dělat," uvedl Nečas.

Přistoupení k euru schválili občané v referendu a je to závazek Česka

Podle Nečase přistoupení k euru schválili občané v referendu o vstupu do Evropské unie a je to závazek Česka. "Já nevidím jeden jediný důvod, proč vysílat naprosto zbytečný a falešný politický signál a především platit zbytečné politické náklady, protože případné vystoupení z eura musí schválit dalších 26 členských zemí. Poškodil by Česko a eurozónu," uvedl premiér. Dodal, že ČR je s eurozónou silně ekonomicky propojené a nevidí důvod, proč jí jakýmkoliv politickým krokem poškozovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko a Velká Británie se jako jediné dvě unijní země nepřipojily k dohodě o rozpočtové odpovědnosti. Nepodepsání fiskální smlouvy Česku podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky Česku nic nepřineslo a navíc ztratilo v politické rovině. Podle premiéra Česko nic neztrácí, ostatní unijní země věcným a obsahovým námitkám rozumí a Česko má mezi ostatními zeměmi EU spojence, protože prosadilo celou řadu ustanovení smlouvy.

Premiér dodal, že nevylučuje, že se Česko někdy v budoucnu ke smlouvě připojí bez ohledu na postoj Velké Británie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!