13. července 2015 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko nemusí posílat peníze na pomoc Řecku. Ale bude ručit za půjčku

Co se stane s řeckou státní pokladnou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se stane s řeckou státní pokladnou? | foto: Reuters

PRAHA Česko nebude muset posílat žádné peníze v souvislosti s pomocí Řecku. Mělo by pouze ručit za krátkodobou půjčku stejně jako dříve v případě Portugalska nebo Irska. Pro Českou televizi to v pondělí řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Nejde o přímou platbu, jen o záruku. Byla by to rezerva ve státním rozpočtu, stejně jako v případě Irska a Portugalska, je na to prostor ve státním rozpočtu,“ uvedl Prouza. 

Pouze v případě, že by Řekové úvěr nesplatili, tak vláda peníze použije na jeho úhradu.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondělí potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí Evropské unie, tedy i Česka.

Řecko bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). 

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky.

O případné „překlenovací“ půjčce budou v úterý rozhodovat kvalifikovanou většinou ministři financí celé EU. Ministr financí Andrej Babiš se ale jednání nezúčastní. Delegaci podle MF povede náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Lídři států platících eurem dnes v principu souhlasili se začátkem jednání o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro Řecko.

ČTK