6. dubna 2016 18:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko nemusí z Panamy dostat konkrétní informace. Potřebuje znát detaily

Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových... | foto: Reuters

PRAHA I když má ČR s Panamou uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění garantující výměnu informací o daňových záležitostech, nemusí se Česko dostat ke konkrétním informacím o tamních aktivitách českých občanů. Smlouva totiž neumožňuje, aby se české orgány dotazovaly druhé strany v obecné rovině a bez bližšího určení subjektů a vztahu ke konkrétnímu daňovému řízení.

ČR tak potřebuje nejdetailnějším informace o českých osobách a zahraničních osobách podnikajících v ČR, které jsou obsaženy v tzv. Panama Papers, uvedlo ve středu ministerstvo financí ve svém stanovisku ke kauzePanamských dokumentů.

V uplynulých dnech již Finanční správa informovala, že požádala německé novináře o poskytnutí potřebných dat obsažených v dokumentech. „K dotazování by mohla Finanční správa využít seznam 283 jmen českých občanů, kteří podle médií v kauze figurují, bude-li je mít k dispozici...Ani se seznamem jmen v ruce však nemusí mít české úřady vyhráno,“ uvedlo MF.

Panamské úřady podle MF například na dotaz, který bude obsahovat pouze jméno, budou požadovat odůvodnění žádosti a poskytnou pouze takové informace, které může o dotyčné osobě požadovat tamní daňová správa. Navíc daňové zatížení v Panamě je poměrně nízká a je možné, že v některých případech nebude mít tamní daňová správa informace žádné. „Kromě toho nemá Panama příliš vysoký standard v oblasti daňové transparentnosti a výměny informací obecně,“ dodalo MF.

Kauza tzv. Panamských dokumentů se týká 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca, které zveřejnilo několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma, sídlící v Panamě, pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Mezi stovkami osob a firem, jimž Mossack Fonseca údajně pomáhala obcházet daňové zákony založením tzv. offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.

„K úspěšnému odhalení skutečných podvodů je nezbytné, aby měla česká Finanční správa přístup k co nejdetailnějším informacím o českých osobách a zahraničních osobách podnikajících v ČR, které jsou obsaženy v tzv. Panama Papers. Jedině pak bude možné prověřit, zda osoby zde uvedené využívaly svých struktur v Panamě také k nekalému daňovému jednání,“ dodalo MF.

Obecně MF považuje zveřejněné informace za znepokojivé a jakoukoliv formu vyhýbání se daňovým povinnostem považuje za nepřijatelnou.

ČTK