18. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko nesmí být černý pasažér v Evropě, říká Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při rozhovoru pro LN. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zkritizoval premiéra Petra Nečase (ODS) za to, že hned od počátku v Bruselu jasně neukázal ochotu Česka podílet se na stabilizaci eurozóny. Sociální demokracie souhlasí s dluhovou brzdou pro státy EU i s půjčkou z bankovních rezerv.

"Česká republika nemá vystupovat v roli někoho, kdo signalizuje, že mu je vlastně jedno, co se v eurozóně stane," uvedl Sobotka ve velkém rozhovoru pro sobotní LN.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiérovi dal pro příště "radu", jak by měl postupovat - nejprve vyslat jasný signál, že Česko nemá nic proti tomu, aby koordinace hospodářské a rozpočtové politiky zemí EU postoupila dál, a pak teprve o věci debatovat.

Zatímco vláda ještě definitivně nerozhodla, zda Česko půjčí desítky miliard Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Sobotka půjčku považuje za férový krok vzhledem k miliardovým dotacím, které Česko doposud inkasovalo.

K TÉMATU:

"Poskytli bychom jasný signál, že nechceme být jenom černý pasažér, který se ve chvíli, kdy je problém, bude tvářit, že s celou věcí nemá nic společného," vysvětlil Sobotka.

Neříkejme a priori ne

Stejně vstřícně se šéf sociální demokracie staví k zavedení dluhové brzdy, která by členským státům nepovolila zvyšovat zadlužení země. Tento postoj přitom znamená zásadní zlom v dosavadním uvažování sociální demokracie.

"Naše země nemá problém s tím, aby měla dluhovou brzdu nastavenu na 60 procent HDP," prohlásil Sobotka. "Mnohem složitější je debata o ročním deficitu veřejných rozpočtů, to je otázka, která by se podle mého neměla řešit v ústavě, ale pravidly danými na evropské úrovni," prohlásil.

"Jenom proboha neříkejme a priori ne ještě předtím, než ty návrhy vůbec budou na stole. České republice se to skoro povedlo," dodal Sobotka.

Velký rozhovor s Bohuslavem Sobotkou si přečtěte ve víkendovém vydání Lidových novin.

Daniel Kaiser, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.