6. srpna 2009 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko obchoduje s rekordním přebytkem. Je tady konec krize?

Mezinárodní obchod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní obchod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční obchod v červnu skončil s přebytkem 20,4 miliardy korun, což je o 6,5 miliardy korun lepší výsledek než loni. Přebytek tak dosáhl druhé nejvyšší hodnoty od vzniku samostatné České republiky.

"Poslední data o vývozu naznačují, že se naděje na zlepšení ekonomické situace začíná přelévat z eurozóny i do české ekonomiky. Recese musí odejít stejnou cestou, kterou do české ekonomiky přišla. Známek zlepšující se situace postupně přibývá, indikátory měřící očekávání firem (PMI) počínaje a skutečným zlepšením v podobě rostoucích objednávek a produkce konče. Pro malou otevřenou ekonomiku v srdci Evropy to znamená konec zimy a začátek jara," komentuje situaci hlavní ekonom Patria Finance David Marek. 

Zahraničnímu obchodu pomohly ceny ropy, které byly letos v červnu poloviční ve srovnání s loňským červnem. To pomohlo snížit deficit  s nerostnými palivy o 6 miliard korun.

Podle předběžných údajů statistiků klesl v červnu meziročně v běžných cenách vývoz o 15 procent a dovoz 19 procent. Vývoz a dovoz tak klesají již devátý měsíc v řadě.

Meziročně se tak v červnu zvýšil přebytek v obchodě s Německem, Rakouskem, Itálií a Francií. Deficit se snížil v obchodě s Ruskem, Čínou a Japonskem a přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Ázerbájdžánem. Ke zhoršení bilance naopak došlo v obchodě s Polskem, kde aktivum přešlo do deficitu. Červnová bilance je kladná nepřetržitě od roku 2004.

Lidovky.cz, ČTK