9. června 2009 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko oficiálně spadlo do recese, HDP klesl podruhé za sebou

Krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize | foto: AFP

PRAHA Česká ekonomika je oficiálně v recesi. Hrubý domácí produkt v prvních třech měsících roku klesl již druhé čtvrtletí za sebou. Výkon ekonomiky se v uplynulém čtvrtletí meziročně snížil o 3,4 procent, přivětšímu propadu ekonomiky zabránil pokračující růst spotřeby domácností. I tak jde o největší meziroční čtvrtletní pokles hospodářství v novodobé historii Česka.

Pokles HDP za první čtvrtletí je o 0,9 procentního bodu horší, než ve své prognóze odhadovala Česká národní banka. Podle ředitele sekce měnové a statistiky ČNB Tomáše Holuba měl vliv na tento rozdíl výraznější nástup hospodářského útlumu.

Většina analytiků upozorňuje, že růst spotřeby se zastaví a českou ekonomiku letos kvůli vývoji v zahraničí čeká pokles kolem tří procent.

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nejsou vyhlídky spotřeby domácností vůbec růžové. Čísla o vývoji české ekonomiky za první čtvrtletí nejsou pozitivní ani podle analytika ČSOB Petra Dufka.

Pozornost trhu se nyní podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zaměřuje na druhé čtvrtletí a zda ekonomika zastaví svůj pokles alespoň v mezičtvrtletním srovnání. "Jakkoliv má zastavení poklesu HDP v tomto čtvrtletí slušnou šanci, za celý letošní rok se ekonomika nevyhne propadu blízkému třem procentům," uvedl.

Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského je dalším z projevů hlubokého ekonomického útlumu v zemi také pokles inflace na nejnižší hodnotu za více než dva roky. Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,3 procenta, což bylo nejméně od ledna 2007. Zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen ovlivnilo hlavně prohloubení poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů.

Kvůli vývoji v okolních zemích hlavní ekonom Patria Finance David Marek odhaduje letošní pokles ekonomiky dokonce o pět procent. Horská pak zhoršila odhad vývoje českého HDP na minus 3,2 procenta.

Naopak s mnohem mírnějším propadem ekonomiky letos počítá analytik Next Finance Vladimír Pikora, podle kterého poslední vývoj ve světě i řada předstihových indikátorů od spotřebitelské a podnikatelské důvěry až po akciové indexy signalizují, že se situace začíná otáčet a že má světová ekonomika to nejhorší za sebou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!