25. června 2009 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko podle komise nechrání lidi při objednávání z katalogu

Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská komise má obavy, že české zákony nedostatečně chrání spotřebitele, kteří si objednávají zboží z katalogu. Brusel dnes proto s Českem zahájil takzvané řízení pro porušení povinnosti, které může skončit až žalobou u Evropského soudního dvora v Lucemburku a případnou finanční sankcí.

Češi podle komise nepřevedli do národní legislativy všechna ustanovení evropské směrnice, která upravuje práva spotřebitelů.

Jejím základem je přitom ustanovení, že pokud se během prvních dvou let od dodání na zakoupeném zboží objeví vada, nese odpovědnost prodávající a spotřebitel má nárok na opravu nebo výměnu zboží. Za určitých podmínek může spotřebitel místo toho získat přiměřenou slevu z kupní ceny nebo může odstoupit od smlouvy.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský dnes ČTK řekl, že dvouletá záruční doba je v českém právním řádu zakotvena již několik let.

"Až nám bude doručeno oficiální stanovisko EK, provedeme jeho důkladnou analýzu a následně budeme EK informovat o jejích výsledcích," uvedl Bartovský.

K soudu nedojde
MPO podle Bartovského nepovažuje za pravděpodobné, že by tato výtka EK dospěla až k Evropskému soudnímu dvoru. "Doposud se nám vždy podařilo takovou situaci vyřešit buď tím, že jsme EK podrobně informovali o platné legislativě, anebo tím, že jsme připravili adekvátní legislativní změnu.

Stejně budeme postupovat i v tomto případě," prohlásil. Češi nejsou v unii jedinými, kteří mají s ochranou spotřebitelů problémy.

Evropská komise dnes v tomto případě zahájila řízení hned s devíti členskými státy EU. Důvod nespokojenosti Bruselu však není ve všech případech stejný.

Komisi se nelíbí, že například spotřebitel, který vrací vadný MP3 přehrávač v Lotyšsku, by mohl být povinen zaplatit dopravné. Kritizuje také, že spotřebitel v Řecku může ztratit všechna svá práva vůči prodávajícímu v případě, že neodmítne převzít automobil z důvodu zjevné vady ihned při jeho předání.

ČTK