8. června 2011 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko přesouvá dotace z Unie, jinak je nevyčerpá

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česko se zpožďuje v čerpání dotací z Evropské unie. Z celkových 26 miliard eur, které má na období let 2007 až 2013 k dispozici, je dosud smluvně přislíbeno 62,5 procenta celkové sumy. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj.

Dosud ale uplynulo už více než 70 procent času, po který může peníze čerpat. Ministerstvo, které evropské dotace rozděluje, proto začalo některé částky přesouvat.

"Například z operačního programu Technická pomoc, který je v gesci našeho ministerstva, jsme přesunuli zhruba 1,1 miliardy korun," uvedl pro LN ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).
Z této částky šlo 400 milionů do podpory bydlení, 600 milionů do regionálních operačních programů a sto milionů korun do programu Podnikání a inovace ministerstva průmyslu a obchodu na administraci nových projektů.

"V červenci budeme přípravu projektů znovu prověřovat, a pokud najdeme něco v ohrožení, přesuneme další finance. Víme, že například ministerstvo zdravotnictví je schopno peníze velice rychle využít," dodal Jankovský.

Požadavky českých investorů podle Jankovského převyšují sumu, která je celkem k dispozici. Problémem je ale dlouhá příprava u větších projektů, jako jsou například centra vědy a výzkumu za dvě až tři miliardy korun, projekty v oblasti dopravní infrastruktury či životního prostředí. V přepočtu Česko zatím vyčerpalo 396 miliard korun, zbývá ještě 238 miliard.

ROZHOVOR

Rozhovor s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským čtěte v dnešním vydání deníku Lidové noviny


NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?