26. listopadu 2008 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko připravuje plán pro případ krize

Ministr financí Miroslav Kalousek sleduje stínového ministra financí a poslance ČSSD Bohuslava Sobotku na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kde se hlasovalo o nedůvěře vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek sleduje stínového ministra financí a poslance ČSSD Bohuslava Sobotku na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kde se hlasovalo o nedůvěře vládě. | foto: ČTK

BRUSEL Vláda Mirka Topolánka připravuje záložní plán pro případ, že by růst ekonomiky v příštím roce zpomalil pod dvě procenta. Ministr financí Miroslav Kalousek, který to řekl sněmovnímu rozpočtovému výboru, ale jakékoli detaily odmítl upřesnit s tím, že nechce vytvářet žádnou "virtuální realitu". "Padne-li růst pod dvě procenta, pak jsou na místě cílené, adresné, dočasné impulzy," řekl Kalousek.

Výbor se opět zabývá návrhem státního rozpočtu na příští rok. Připravit má návrh usnesení pro druhé čtení ve sněmovně. Poslanci by měli také rozhodnout o balíku více než 1400 žádostí o dotace z rozpočtu.

Návrh rozpočtu se hned zkraje setkal s kritikou předsedy výboru z opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten za jeho hlavní chybu označil to, že návrh neobsahuje žádné kroky proti dopadům současné finanční krize. "Rozpočet se tváří, jako kdyby žádná krize neexistovala," řekl Sobotka.

Sobotka chce, aby vláda návrh přepracovala. Připomněl situaci z roku 1998 kdy tehdejší sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana s rozpočtem uspěla až na druhý pokus. Chce, aby kabinet do rozpočtu zapracoval určitá protikrizová opatření, kterými by reagovala na hrozící zpomalení ekonomického růstu. Na něm se shoduje většina ekonomických prognóz.

Ministr: Situace je bezprecedentní
Kalousek se ale hájí tím, že současná situace je bezprecedentní. "Ještě nikdy nebylo tak obtížné odhadnout ukazatele vývoje ekonomiky," zdůraznil Kalousek.

S ohledem na hrozící výpadek příjmů chce začátkem příštího roku zavázat výdaje ministerstev tak, aby odpovídaly příjmům státního rozpočtu. Nejde ale podle něj o žádné škrty.

Kalousek také sněmovně předložil novelu zákona o rozpočtových pravidlech. Sám zdůrazňuje, že jde o technickou novelu. Ta má kromě jiného umožnit vládě, aby použila peníze z rezervních fondů ministerstev na úhradu schodku státního rozpočtu.

Jak řekl Kalouskův náměstek Eduard Janota, šlo by o nevyužité peníze určené na předfinancování akcí z fondů Evropské unie, které si ministerstva odložila stranou od září 2004 do letošního února. Jejich objem odhadl na jednotky miliard korun.

Snížení růstu ekonomiky příští rok pod dvě procenta předpovídá Česku aktuální zpráva Mezinárodního měnového fondu. Podle Evropské komise růst české ekonomiky zpomalí v roce 2009 na 3,6 procenta. Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu HDP v příštím roce na 2,9 procenta, podle ministerstva financí HDP poroste v roce 2009 o 3,7 procenta.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?