Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Česko přisype do fondu pro pomoc Africe. Peníze přidá i na ostrahu hranic

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

VALLETTA Takzvaná visegrádská skupina zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400 tisíc eur (zhruba jedenáct milionů korun). Země V4 poskytnou také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou.

Český premiér Bohuslav Sobotka, který na Maltě při jednání Evropské unie a některých afrických států o migrační krizi zastupuje i Polsko, to řekl novinářům po schůzce s šéfy vlád Slovenska a Maďarska.

Tento krok V4, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, má podle Sobotky demonstrovat zájem středu Evropy řešit migrační krizi. Svěřenecký fond na pomoc Africe byl ve čtvrtek maltském summitu oficiálně ustanoven.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy korun) a další peníze poskytnou unijní státy i některé evropské země mimo EU. Cílem je přispět k řešení krizí v Africe a podpořit stabilitu v oblasti. Česko do fondu dalo 600 tisíc eur (16,2 milionu korun).

Visegrádští premiéři se podle Sobotky shodli, že jejich státy společnými silami poskytnou další peníze, aby byl příspěvek visegrádské skupiny celkem tři miliony eur.

„Pokud se nám podaří v rámci V4 vklad tři miliony eur, tak bychom jako V4 měli mít jednoho společného zástupce ve správní radě. Zvýšilo by to náš vliv vliv na rozhodování o tom, jakým způsobem budou ty finanční prostředky použity,“ řekl Sobotka.

Peníze na vodu a pracovní místa

Podle českého premiéra by peníze měly jít zhruba ke 23 africkým státům a měly by sloužit k zajištění zdrojů pitné vody a k vytvoření pracovních míst. „Řada afrických zemí volala také po investicích, které by vedly k industrializaci Afriky. Hodně se mluvilo o dostupnosti elektřiny,“ řekl Sobotka.

Kromě peněz státy V4 poskytnou dalších 300 lidí do agentur Frontex a EASO. Frontex je evropská agentura, která se stará o kontrolu vnějších hranic EU. Česko chce, aby tato agentura měla větší rozpočet, vlastní lidi a vybavení. Dosud musí o vše žádat členské státy EU. EASO je Evropský podpůrný azylový úřad, kde experti řeší společný evropský azylový systém a otázky evropské spolupráce.

Předsedové Evropské komise a Evropské rady Jean-Claude Juncker a Donald Tusk minulý týden vyzvali ve společném dopise šéfy států a vlád zemí Evropské unie k rychlejší reakci na uprchlickou krizi.

Unijní země podle Junckera a Tuska do minulého týdne poskytly pouze 153 z 374 slíbených expertů do Evropského podpůrného azylového úřadu, tedy méně než polovinu. Evropská agentura na ochranu vnějších hranic dostala místo 775 přislíbených lidí zatím jen 353.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....