Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko roste slušně. Slovensku či Německu však může jen závidět

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,2 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím růst činil 0,8 procenta.

Hlavním tahounem růstu by měl být průmysl, potažmo export a částečně i investice, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Výsledek je podle něj rozhodně slušný, i když ve srovnání se Slovenskem, které meziročně sprintovalo o 4,6 procenta nebo Německem, jež vyskočilo o 4,1 procenta, české HDP poněkud bledne závistí.

Nejistota odhadů je stále vysoká a revize dat může prý celkový obrázek ještě hodně proměnit. Poslední údaje z eurozóny již naznačují náznaky zpomalení, dodal.

Čtěte více:

"Přestože růst průmyslu a vývozu lámal ve druhém čtvrtletí rekordy, ekonomický vývoj není natolik příznivý a robustní, aby výrazněji došlo k tvorbě pracovních míst. V recesi se dále nachází a bude ještě nacházet stavebnictví a ani služby nevykazují tak dobré výsledky jako průmysl," uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner.

Nad globálním hospodářským růstem se podle něj nadále vznášejí mnohá rizika. "Nemůžeme pominout ani to, že některá zamýšlená restriktivní opatření vlády a zvyšování daní mohou oslabit obnovující se důvěru spotřebitelů v ekonomické oživení," podotkl.

Pokud by nebyl brán v úvahu rozdílný počet pracovních dní v letošním a loňském druhém čtvrtletí, byl by podle statistiků HDP meziročně vyšší o 2,7 procenta. "Meziroční zvýšení HDP bylo stejně jako v 1. čtvrtletí pozitivně ovlivněno především růstem zpracovatelského průmyslu, který však byl zčásti důsledkem velmi nízké loňské srovnávací základny. Výraznější meziroční přírůstky byly zaznamenány také v odvětvích dopravy a tržních služeb," uvedl ČSÚ.

Zatímco HDP v uplynulém čtvrtletí vzrostl jak meziročně, tak i ve srovnání s předchozím čtvrtletím, celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti meziročně o jedno procento klesla. Na meziročním snížení počtu zaměstnaných osob o 52.200 osob se podílela především průmyslová odvětví poklesem o 41.500 osob. Oproti prvnímu čtvrtletí byla celková zaměstnanost o nepatrných 0,1 procenta vyšší, a to hlavně vlivem aktuální stabilizace zaměstnanosti v průmyslových odvětvích, uvedl ČSÚ.

Podle statistiků se jedná zatím o předběžný odhad HDP, standardní odhad tvorby a užití HDP bude zveřejněn 8. září.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...