3. března 2017 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Růst Česka zpomalil, potvrzují data. Daří se díky domácnostem a zájmu zahraničí

Na růstu se podílí spotřeba domácností (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na růstu se podílí spotřeba domácností (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemská ekonomika loni zpomalila růst na polovinu, stoupla o 2,3 procenta. Český statický úřad v pátek potvrdil svůj únorový předběžný odhad. Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně zvýšil o 1,9 procenta, zrychlil tak růst o 1,8 procenta ze třetího čtvrtletí.

Zrychlil také mezičtvrtletní růst na 0,4 procenta, ve třetím čtvrtletí byl poloviční. Za celý rok i v samotném čtvrtém čtvrtletí byla za růstem ekonomiky hlavně spotřeba domácností a zahraniční poptávka.

„Spotřeba domácností přispěla k (celoročnímu) růstu HDP 1,1 procentního bodu, zahraniční poptávka 1,2 procentního bodu. Investiční aktivita naopak po celý rok k růstu nepřispívala,“ uvedl Český statický úřad (ČSÚ). Ekonomický růst se podle statistiků s výjimkou stavebnictví projevoval napříč celým národním hospodářstvím.

Výdaje domácností se loni zvyšovaly zejména díky rostoucím nákupům předmětů dlouhodobé spotřeby, například automobilů. Rostly také výdaje ve všech ostatních kategoriích. Tvorba hrubého kapitálu byla naproti tomu o 1,3 procenta nižší než předloni.

Ve čtvrtém čtvrtletí se dařilo zpracovatelskému průmyslu, tradičně díky výrobě automobilů a navazujícím odvětvím, výrobě elektrických přístrojů a zařízení a také díky obnovení výkonu chemického průmyslu. Klesla výkonnost stavebnictví a investiční aktivita.

„Meziroční srovnání investiční aktivity bylo stejně jako po celý rok 2016 ovlivněno vysokou srovnávací základnou, která ve čtvrtém čtvrtletí 2015 navíc zahrnovala i pořízení (pronájem) vojenských letadel,“ upozornil ČSÚ.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz