5. února 2009 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko se podle ČNB propadne do recese

Budova České národní banky v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova České národní banky v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka ve své nové prognóze očekává, že česká ekonomika letos klesne o 0,3 procenta. Ještě v listopadu přitom centrální banka odhadovala růst o 2,9 procenta. V roce 2010 by pak měla ekonomika opět růst, a to o 0,9 procenta, řekl novinářům guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Loni hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl podle odhadů ČNB o 3,9 procenta.

Prognóza počítá s poklesem tržních úrokových sazeb, dodal guvernér. "Hospodářský růst bude letos mírně záporný, nazval bych to zápornou nulou.

Mírné oživení očekáváme v roce 2010. V daném okamžiku je ale těžké odhadnout další vývoj. Rizika dalšího vývoje jsou spíše směrem dolů," uvedl Tůma. Propad ekonomiky tak může být i větší.

Odhady ČNB a ministerstva financí se liší
Za poklesem ekonomiky je podle guvernéra stagnace všech složek hrubého domácího produktu. "Co se týká spotřeby domácností hovořil bych o kladné nule," uvedl. Poklesne totiž růst mezd a růst nezaměstnanosti, ale zároveň by měla klesat inflace.

Vliv na hospodářský růst bude mít i pokles exportu. "Jak vývozy přispívaly k HDP, tak tento příspěvek letos vyprchá. Takový výpadek se dá očekávat i u investic," dodal Tůma.

Odhad růstu snížilo na konci ledna i ministerstvo financí, a to na 1,4 procenta z předchozích 3,7 procenta. V roce 2010 by hrubý domácí produkt měl podle MF vzrůst o 2,1 procenta. Odhad růstu snížilo MF i pro loňský rok, a to ze 4,4 procenta na čtyři procenta. V roce 2007 ekonomika vzrostla o šest procent.

Inflace by měla klesnout
Pro dnešní rozhodnutí o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu hlasovali čtyři členové bankovní rady; jeden člen hlasoval pro snížení sazeb o 0,25 procentního bodu a jeden hlasoval pro snížení o 0,75 procentního bodu. Viceguvernér Mojmír Hampl na zasedání chyběl. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak od pátku klesne na 1,75 procenta.

Tržní úrokové sazby podle Tůmy budou po lednovém poklesu spíše stagnovat. "Nelze ale vyloučit, že se nacházíme blízko dna současného snižování úrokových sazeb," uvedl. Centrální banka také očekává během následujících měsíců pokles inflace.

"Celková inflace klesne k hodnotám blízko nule, ale začne opět růst a v pololetí 2010 se bude blížit dvouprocentnímu inflačnímu cíli," uvedl guvernér. V prvním čtvrtletí 2010 by se měla celková inflace pohybovat na 1,4 procenta a ve druhém čtvrtletí 2010 na 2,1 procenta.

Vliv na klesající inflaci má podle ČNB i vývoj v zahraničí. "Takto výrazný protiinflační vývoj jsme ještě neviděli," uvedl k tomu Tůma. V eurozóně klesá inflace nebo zlevňuje ropa.

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit nový odhadovaný vývoj, jsou podle Tůmy výrazná. Krize by mohla být delší a výraznější. Rizikem je rovněž případné déletrvající oslabení kurzu koruny.

Centrální banka nicméně očekává, že současné výrazné oslabení české měny odezní a následně by se koruna měla obchodovat bez výraznějších výkyvů.

Průměr kurzu české koruny za letošní rok by měl být podle ČNB 25,80 Kč/EUR, zatímco nyní se obchoduje přes 28 korun za euro.

Lidovky.cz, ČTK