Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko se připravuje na krizi, zásoby ropy mají vystačit na 100 dnů

Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. | foto: Mero.cz

PRAHA Stát navýší nouzové zásoby ropy z 90 na 100 dní. Umožnit to má novela zákona o nouzových zásobách ropy, kterou v prvním čtení podpořila Sněmovna. Od původního plánu, který počítál s tím, žě stát bude skladovat ropu až na 120 dní, se zatím upustilo

Novela také stanoví, že bez souhlasu vlády se nesmí nouzové zásoby ropy skladovat mimo území republiky a naopak se na území Česka nesmí bez souhlasu vlády skladovat zásoby jiné členské země EU. Stát také podle předlohy nebude smět jakkoli bránit přepravě nebo použití nouzových zásob, které patří jiné zemi.

Omezení v době nouze

Dopravní zácpa (ilustrační foto)

Zákon již v současném znění umožňuje v případě ropné nouze například omezit maximální rychlost aut, omezit používání některých aut v určité dny nebo pro určitý druh přepravy.

Je také možné omezit jízdu vlaků nebo otevírací doby čerpacích stanic. Zákon také v případě nouze dovoluje zavést přídělový systém.

Státní rozpočet by mělo navýšení zásob během příštích dvou let stát 4,4 až 4,7 miliardy korun.

Návrhem se nyní bude zabývat hospodářský výbor.

Navýšení zásob souvisí se změnou metodiky pro výpočet zásob. Podle nových výpočtů se zásoby sníží pod zákonem požadovaných 90 dnů a stát je musí adekvátně navýšit. Rezervy budou moci klesnout pod hranici 90 dnů, pokud je stát v případě krize uvolní k použití.

Dříve stát zvažoval navýšení ropných zásob na 120 dnů, od toho však prozatím upustil. Aktuální návrh počítá s tím, že zásoby nebudou kalkulovány podle denní spotřeby, ale podle čistého dovozu ropy. To si vyžádá navýšení zásob o deset dnů, tedy o zhruba 210 000 tun benzinu a nafty.

Počítá se také s úpravami ochranných pásem skladovacích zařízení a ropovodů. Vyžádá si to ze státního rozpočtu navýšení plateb o 160 milionů korun za rok.

V ochranných pásmech budou bez souhlasu majitele skladů zakázány některé činnosti, které by mohly skladování zásob ohrozit, například stavební činnosti nebo zřizování skládek. Ochranná pásma kolem produktovodů se zužují z dosavadních 300 metrů na polovinu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!