15. května 2013 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko se topí v recesi víc, než se čekalo. Důvodem je slabý vývoz

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence samostatného státu. Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta.

Důvodem prohlubujícího se poklesu byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici.

"Že recese pokračuje, nebylo pochyb z čísel z průmyslu, stavebnictví i služeb, ale že propad se v úvodu roku dále výrazně zrychluje, už překvapením je. Recese české ekonomiky se tedy zatím neubírá ke konci, ale spíše kulminuje," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Křečkování cigaret

Vývoj HDP byl negativně ovlivněn také nerovnoměrným výběrem některých daní. "Výrazné předzásobení tabákovými produkty a s ním spojený vysoký výběr příslušné spotřební daně v posledním loňském čtvrtletí byly příčinou značně podprůměrného příjmu z této daně v prvním letošním čtvrtletí," upozornil ČSÚ.

Upozornil, že nezklamala pouze čísla z Česka, ale i z Německa, které po velkých nadějích rostlo jen o jednu desetinu procenta. "Česká ekonomika se tak nemá prozatím o co opřít," dodal.

Aktuální údaj zasáhl kurz koruny. Ta okamžitě po zveřejnění skokově oslabila nad 26 korun za euro a před 9:30 se obchodovala za 26,03 Kč/EUR.

Lidé nakupují, ale nedaří se exportu

Hlavní příčinou poklesu HDP již nebyly slabé výdaje domácností, vládních a neziskových institucí. Nízká inflace totiž podporovala poptávku domácností zejména po spotřebním zboží.

Významný obrat nastal v posledních měsících ve vývoji zahraničního obchodu. "Po třech letech růstu klesl v uplynulém čtvrtletí tuzemský vývoz a zahraniční obchod přestal být zdrojem růstu HDP," uvedl statistický úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokles zahraniční poptávky zasáhl zejména exportně orientovaná odvětví, k nejvíce postiženým patřila výroba dopravních prostředků. Pokles investic vyvolal další propad stavebnictví.

Lidovky.cz, ČTK