31. července 2013 11:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko se vzdálilo přijetí eura, nesplnilo dva z pěti požadavků

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika nesplnila v loňském roce dva ze čtyř požadavků pro přijetí eura, což je nejméně příznivý výsledek za posledních pět let. Na tiskové konferenci Českého statistického úřadu to uvedla analytička Drahomíra Dubská. Česko loni nesplnilo kritérium cenové stability kvůli vyšší inflaci způsobené růstem snížení sazby daně z přidané hodnoty a země rovněž nedodržela tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu.

Vstupem do EU se Česko zavázalo podnikat kroky k tomu, aby bylo na přistoupení k eurozóně co nejdříve připraveno. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti.

Případné neplnění kritérií konvergence tak nemá nyní pro zemi žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

ČTĚTE TAKÉ:

To, že Česko nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, připomněl v Praze na konci dubna stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání s tehdejším českým premiérem Petrem Nečasem (ODS). Debatu o vstupu ČR do eurozóny tehdy označil tak, že není "problémem dnešního dne".

Kritérium cenové stability tak stát letos neplnil. V dalších letech by jej ale již plnit opět měl.

Deficit veřejných rozpočtů loni kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí činil 4,4 procenta HDP. Pro rok 2013 ale již ministerstvo financí počítá s jeho poklesem pod požadovaná tři procenta HDP.

V případě veřejného dluhu, který spadá rovněž pod udržitelnost veřejných financí, Česko požadavky EU dlouhodobě splňuje. Loni byl dluh 45,8 procenta HDP, unie požaduje přitom dodržet 60procentní hranici.

Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb Česko nyní plní. Vyhodnocení plnění kritéria stability měnového kurzu je možné teprve poté, co česká měna vstoupí do kurzového mechanizmu ERM-2 a bude stanovena centrální parita koruny k euru.

Lidovky.cz, ČTK