17. července 2009 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko se zalesňuje na úkor polí, loni vyrostlo 2000 hektarů lesů

Česká krajina se začíná zalesňovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká krajina se začíná zalesňovat | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V Česku se výměra lesů loni zvýšila přibližně o 2000 hektarů na 2,653 milionu hektarů. Rozhodující podíl na tom mělo pokračující zalesňování zemědělsky nevyužívaných pozemků. Uvedlo to ministerstvo zemědělství ve Zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2008, kterou v pondělí předloží vládě.

Jak se uvádí ve zprávě, ekonomická situace lesních hospodářů se meziročně výrazně zhoršila. Hlavní příčinou byl výrazný pokles cen surového dříví v důsledku odbytové krize. Průměrný zisk vlastníka lesa včetně dotací na hospodaření loni klesl meziročně o třetinu na 667 korun.

Lesů je sice víc, ale sužují je vichřice a kůrovec

Z pohledu ochrany lesa hodnotí zpráva loňský rok jako jeden z méně příznivých v posledních letech. V jeho průběhu totiž tuzemské lesní porosty opakovaně poničily vichřice. Nejničivější byla vichřice Emma počátkem března 2008 a vichřice Ivan na konci loňského června. Škody v lesích dále působil kůrovec. Lesům neprospěly ani srážkové a teplotní extrémy.

Stát je i nadále většinovým vlastníkem lesů v českých zemích; více než 60 procent lesů bylo loni státních. Zhruba 16 procent patřilo městům a obcím. Soukromého či jiného vlastníka mělo 22,8 procenta lesů.

Lidovky.cz, ČTK