8. září 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko šplhá po žebříčku konkurenceschopnosti, polepšilo si o dvě místa

Česko šplhá po žebříčku konkurenceschopnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko šplhá po žebříčku konkurenceschopnosti | foto: Shutterstock

ŽENEVA Česká republika se v hodnocení globální konkurenceschopnosti umístila na 31. místě, což znamená meziroční zlepšení o dvě příčky. V žebříčku 133 zemí zvítězilo Švýcarsko, které bylo loni druhé.

Vyplývá to ze Zprávy o globální konkurenceschopnosti 2009-2010, kterou dnes zveřejnilo Světové ekonomické fórum. Druhou příčku letos obsadil loňský vítěz USA, následují Singapur, Švédsko a Dánsko.

V první desítce převažují evropské ekonomiky, protože další místa obsadily Finsko, Německo, Japonsko, Kanada a Nizozemsko.

Slovensko skončilo na 47. místě, což znamená meziroční zhoršení o jednu příčku. Polsko si zlepšilo pozici o sedm míst a v žebříčku je před Slovenskem na 46. místě. Maďarsko si také polepšilo z minulého 62. místa na současné 58.

Na posledních místech figurují africké země. Celkové pořadí uzavírá trojlístek Čad, Zimbabwe a Burundi.

Zpráva o globální konkurenceschopnosti hodnotí schopnost zemí zabezpečit vysokou úroveň prosperity pro své občany. Sleduje fungování veřejných institucí, analyzuje hospodářské politiky a faktory podmiňující udržitelný hospodářský růst ve střednědobém období.

ČTK