31. března 2011 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko už v cizině dluží 1,8 bilionu. Polovinu HDP

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční dluh České republiky se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 56,8 miliardy korun na 1,79 bilionu korun, představoval tak 48,7 procenta hrubého domácího produktu.

 Meziročně zahraniční dluh vzrostl o 149,5 miliardy korun, informovala dnes Česká národní banka. K růstu zahraničního zadlužení přispěl především bankovní sektor. Růst zadluženosti nastal rovněž u vládního sektoru, uvedla ČNB.

Kalkulačku veřejného dluhu on-line najdete ZDE

"Obchodní banky navýšily stav přijatých krátkodobých depozit ze zahraničí. Podíl zahraničních závazků bankovního sektoru včetně ČNB na celkové zadluženosti vzrostl na 25,3 procenta," uvedla centrální banka.

Zadluženost vzrostla také u vládního sektoru. Pokračovalo čerpání finančních půjček centrální vládou na rozvoj infrastruktury a financování rozvojových programů na regionální úrovni. Podíl vládního sektoru na celkové zadluženosti podle ČNB zaujímá 26 procent.

Objemově nejvýznamnější je však zadluženost podnikového sektoru, která naplňuje 48,7 procenta celkového dluhu. "K jejímu snížení ve čtvrtém čtvrtletí došlo v souvislosti s vývojem mezipodnikových úvěrových vztahů mezi přidruženými podniky," uvedla ČNB.

Ve struktuře zahraničního dluhu v členění podle instrumentů se zvýšil podíl vkladů na úkor mezipodnikových půjček v rámci přímých zahraničních investic. U ostatních instrumentů se míra zastoupení výrazněji nezměnila.

Zahraniční dluh naplňují z převážné části dluhopisy a půjčky, které tvoří 64 procent dluhu.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.