8. června 2012 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko vyhrálo 'lesní arbitráž' za čtyři miliardy

Těžba dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba dřeva | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika vyhrála arbitráž o necelé čtyři miliardy korun s německou společností InterTrade Holding. Společnost InterTrade obvinila ČR, respektive ministerstvo zemědělství a Lesy ČR, že účelově prostřednictvím údajně zmanipulovaných tenderů zmařily investici, kterou představovala společnost CE Wood.

"Jsem rád, že můžeme oznámit pokračování v úspěšné sérii arbitráží, a že již dávno neplatí výtka, že stát neumí úspěšně vést své mezinárodní spory," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle úřadu je to již desátá výhra v mezinárodní arbitráži od roku 2007.

Varování BIS

Výroční zpráva české kontrarozvědky uvedla, že v souvislosti se sporem mezi státní firmou Lesy ČR a soukromou společností CE WOOD byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku.

Peníze z Lesů ČR měly být podle BIS vyvedeny do "netransparentních zahraničních společností", to se však nakonec nestalo.

Tribunál podle MF jasně konstatoval, že obchodní jednání Lesů ČR není přičitatelné České republice a tento právní názor v konečném důsledku dává silnou pozici České republice i v obdobných sporech, které jsou proti ni připravovány.

Jde například o spor s WIC, která požaduje 12 miliardy korun kvůli postupu Lesů ČR.

CE Wood byla od roku 2000 až do roku 2005 největší tuzemská společnost, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva. Představovala hlavního smluvního partnera Lesů ČR.

Kontrakty společnost ovšem nikdy neprošly veřejným výběrovým řízením, které Lesy ČR ovšem v roce 2005 zavedly. Tím CE Wood ztratil dominantní postavení na tuzemském trhu, uvedlo MF.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK