16. dubna 2009 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko vyhrálo arbitráž s izraelskou firmou

Vodní turbína z produkce firmy ČKD Blansko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní turbína z produkce firmy ČKD Blansko. | foto: Reprofoto

PRAHA Česká republika vyhrála arbitráž s izraelskou společností Phoenix Action o zhruba jednu miliardu korun. Úkoky v případě prohry by stály další miliardu. Spor se týkal investic, které firma v Česku prováděla přes společnosti Benet Praha a Benet Group. Klíčovým předmětem sporu byly zejména transakce spojené s koupí společnosti ČKD Blansko v roce 2001.

"Podařilo se zachránit téměř dvě miliardy korun, které by to byly včetně úroků," doplnil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. "Chtěl bych zdůraznit, že protistrana nejen nic nevysoudila, ale zároveň musí uhradit veškeré náklady řízení a naše náklady na právní služby," uvedl k tomu ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

Izraelská Phoenix Action nárokovala peníze za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, kterou se jí nepodařilo zprivatizovat. "Phoenix Action si nárokovala k 3. květnu 2001 škodu ve výši 952 milionů korun," řekl ČTK šéf mezinárodně právního oddělení ministerstva financí Radek Šnábl.

Další peníze pak firma nárokovala v souvislosti se zmrazením účtů společnosti Benet Praha, proti níž bylo vedeno řízení kvůli celním a daňovým únikům.

Pařížský tribunál podle MF kompletně zamítl nároky izraelské společnosti hned na samém počátku arbitráže. Rozhodující slyšení proběhlo loni 1. září, konečné rozhodnutí obdrželo ministerstvo dnes.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!