29. května 2015 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko vylepšilo kondici. Dařilo se všem, ekonomika rekordně rostla

České ekonomice se daří. Na začátku rostla o více než čtyři procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České ekonomice se daří. Na začátku rostla o více než čtyři procenta. | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř všechna odvětví si v prvních třech měsících roku polepšila. Díky tomu rostla ekonomika - v porovnání se stejným obdobím loňského roku - o 4,2 procenta. Je to rekordní skok, který ekonomy překvapil.

Na dobrou zprávu o kondici tuzemského hospodářství upozornil Český statistický úřad. 

Proti předběžnému odhadu z poloviny května je to zlepšení o tři desetiny procentního bodu. V porovnání s posledním loňským čtvrtletím se HDP reálně zvýšil o 3,1 procenta. 

Statistici přitom původně odhadovali růst o 2,8 procenta.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky je v kontextu posledních let rekordní. V případě meziročního výsledku jde o největší růst od čtvrtého čtvrtletí 2007, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,3 procenta.

„Na výrazný mezičtvrtletní růst HDP měl vliv vysoký růst hrubé přidané hodnoty a nerovnoměrný výběr spotřební daně z tabákových výrobků, který ovlivnil srovnávací základnu v roce 2014,“ uvedli k novým údajům o ekonomice statistici.

Příznivý hospodářský vývoj se projevil ve většině odvětví. Zpracovatelský průmysl stoupl meziročně o 6,8 procenta a stavebnictví o o 2,6 procenta. Meziroční růst zaznamenala i většina odvětví služeb, například obchod, doprava a ubytování se zvýšily o 3,1 procenta a veřejná správa, obrana, vzdělávání a zdravotní a sociální péče o 2,4 procenta.

Na straně poptávky táhly růst HDP domácí i zahraniční faktory. „Trend posilování domácí poptávky započatý v roce 2014 pokračoval i v prvním čtvrtletí a významně předstihl vliv poptávky zahraniční,“ uvedl ČSÚ. Vedle rostoucí spotřeby domácností pomohly české ekonomice i investice.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,6 procenta a výdaje na konečnou spotřebu domácností o tři procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 1,5 procenta, mezičtvrtletně ale klesly o 3,9 procenta.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…