11. března 2015 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko vypěstovalo téměř dvojnásobek máku než loni, nejvíc na celém světě

Mák - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mák - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Produkce máku v Česku loni vzrostla téměř o 80 procent na 24 665 tun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Pavla Cihláře ze sdružení Český mák se plochy s mákem letos dál rozšíří a dosáhnou zhruba 35 000 hektarů. Česko je největším pěstitelem potravinářského máku na světě a Češi jsou jeho největšími jedlíky.

Domácí pěstitelé však v poslední době čelí dovozům levných technických máků, které někteří překupníci přimíchávají do makových směsí. 

Čeští pěstitelé se začali výrazněji věnovat pěstování máku po roce 1989, kdy v zemi klesly stavy hospodářských zvířat. Snížená potřeba krmných plodin totiž donutila zemědělce ke změně skladby pěstovaných komodit.

Největší plochy dosáhla makové pole v roce 2008, kdy pěstitelé plodinou oseli takřka 70 000 hektarů polí a sklidili rekordních bezmála 50 000 tun semene. „Vznikl přetlak na trzích v České republice i ve světě, to vedlo k poklesu cen i k pádu ploch,“ uvedl Cihlář.

Ode dna k závratným výšinám

Snižování ploch máku trvalo do roku 2012, kdy kleslo až na 18 000 hektarů. V roce 2013 však již plochy rostly a loni se meziročně zvýšily o třetinu na 27 000 ha. „Podle prodejů osiv a hlášení od pěstitelů dojde k dalšímu nárůstu ploch někde na 35 000 hektarů,“ podotkl Cihlář.

Přestože Češi jsou ze zhruba 200 gramy máku na osobu ročně jeho největšími jedlíky na světě, produkce výrazně převyšuje domácí spotřebu a zhruba 80 procent máku se vyváží. Největším odběratelem českého máku je Rusko před Rakouskem, Ukrajinou, Polskem a Slovenskem.

Levný zahraniční mák

Navzdory značnému nadbytku máku v posledních letech rostou jeho dovozy. Zatímco ve sklizňovém roce 2008/2009 činily 1400 tun, v sezóně 2013/2014 to bylo přes 6000 tun. Jde převážně o technické odrůdy máku, které nejsou určené pro potravinářské účely.

Tuzemští překupníci dováží mák především ze Španělska, Maďarska, ale také třeba mák určený pro farmaceutické účely z Austrálie. Tuna takového máku přijde dovozce zhruba na 18 000 korun, což je přibližně třetina ceny kvalitního domácího potravinářského máku. „Překupník to nakoupí, namíchá, vznikne nějaká směs, která se pak pod hlavičkou Český mák pouští dál do světa,“ popsal Cihlář hlavní problém, který sužuje české pěstitele máku.

Poláci neradi pančovaný mák

Pančování máku snižuje dobrou reputaci českého máku v zahraničí. Na výrazné snížení kvality máku dováženého z Česka si podle něj již stěžují ruští či polští zákazníci.

Sdružení pěstitelů do legislativy od loňského ledna prosadilo limit pro maximální obsah morfinových alkaloidů v máku na 25 mg na kilogram. To má pomoci odlišit český potravinářský mák od dovážených technických máků. 

Od ledna mák patří mezi plodiny, jejichž dovozy musí dovozci hlásit českým dozorovým orgánům dopředu, což má umožnit plánování kontrol. Čeští pěstitelé uvažují také o tom, že zažádají Evropskou unii o zařazení českého máku na seznam chráněných zeměpisných označení.

Největším pěstitelem máku na světě je Afghánistán. Plochy oseté opiovým mákem v zemi loni vzrostly o sedm procent na 224 000 hektarů, v porovnání s rokem 2002 jsou trojnásobné. To vše navzdory miliardám dolarů vynaložených Spojenými státy na programy nahrazení máku legálními plodinami.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz