14. dubna 2009 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko začíná čerpat z evropských fondů

Ze zahraničí přišlo do Česka sedmnáct miliard korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zahraničí přišlo do Česka sedmnáct miliard korun | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Běžný účet platební bilance, která je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, vykázal v únoru přebytek sedmnáct miliard korun. Proti lednovému deficitu 1,5 miliardy jsou tak data, která dnes zveřejnila ČNB, příjemným překvapením.

"Za příznivým výsledkem stojí EU fondy. Jejich čerpání dosáhlo v únoru téměř 11 miliard korun," vysvětluje David Marek ze společnosti Patria.

Ostatní složky běžného účtu, zahraniční obchod, bilance služeb, dividendy vyplácené do zahraničí ani repatriované zisky jsou v souladu s očekáváními.

Kladná čísla ovšem běžný účet nejspíš neudrží. "Přes příznivá únorová data se patrně schodek běžného účtu v 1. čtvrtletí prohloubí na 3,4 procenta HDP, zatímco ve 4. čtvrtletí loňského roku činil 3,1 procenta HDP. Na konci letošního roku by to mohlo být již 3,9 procenta HDP," dodává Marek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz