Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko zaostává ve výzkumu a vývoji

Výzkum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum | foto: Reprofoto

PRAHA Hlavní konkurenční výhodou České republiky v EU je infrastruktura. Pouze v této oblasti je díky hospodářské politice vlády Česko nad unijním průměrem. Na úrovni průměru EU je česká fiskální a monetární politika, právní rámec a veřejná správa. Největší konkurenční nevýhodou jsou lidské zdroje, zejména výzkum a vývoj. Vyplývá to z výsledků projektu Americké obchodní komory v ČR (AmCham), který porovnává a hodnotí podnikatelské prostředí.

Projekt odhalil, že i po dvou desítkách let od pádu komunismu jsou obecně výsledky české ekonomiky horší než průměr EU. Česko ve snaze dohnat starší členy EU nejvíce soupeří se Slovenskem, které ovšem nyní má zejména díky stabilitě měnového kurzu mírný náskok.

Máme stále co dohánět

Aby Česko více těžilo ze své hlavní konkurenční výhody, mělo by využít stávající energetickou kapacitu k přilákání většího počtu firem a akumulovat kapitál pro investice do větší energetické účinnosti. Další možností je budování prostředí pro kongresy a mezinárodní akce za účelem plného využití výhod, které má v oblasti letecké dopravy a ubytování.

V případě lidských zdrojů by se měla stát politickou prioritou vzdělanost pracovní síly a přístup k vysokoškolskému vzdělání se musí umožnit většímu procentu obyvatelstva. Političtí činitelé by také měli zvážit investice do univerzitního výzkumu za účelem vzniku evropských odborných center.

Z pohledu právního rámce je nutné provést změny v zákoníku práce s cílem zajistit větší flexibilitu. Jednou z hlavních politických priorit by pak mělo být zlepšení celkové efektivnosti veřejné správy a soudního systému.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.