10. prosince 2008 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko zasáhne vlna propouštění

PRAHA Některé zaměstnance čeká v prvním čtvrtletí roku 2009 nemilá zpráva. Podle průzkumu společnosti Manpower totiž šest procent zaměstnavatelů v České republice začne snižovat počet pracovních míst.

Nejvíce ohroženi jsou pracovníci v ubytovacích a stravovacích službách, zemědělci nebo lidé zaměstnaní ve velkoobchodě a maloobchodě.

„K propouštění dojde. Mnohým zemědělským podnikům docházejí provozní peníze, což samozřejmě znamená, že nebudou mít peníze na výplaty. V současné době je zemědělský sektor velmi zranitelný,“ potvrdil prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle něho jsou navíc zemědělci závislí na penězích z bank, které v současné době zpřísňují pravidla pro získání úvěrů. „Tyto půjčky tvoří zhruba čtyřicet procent jejich rozpočtu. Pokud je nedostanou, propouštění propukne v ještě větší míře,“ dodal Veleba.

Podobný názor zastává viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. „Vytíženost hotelů se v poslední době snížila o třicet procent. Hotely proto musejí snižovat náklady, což v první řadě znamená šetření na mzdách a propouštění lidí,“ řekl Juračka. Někteří hoteliéři ale zatím nemají v úmyslu snižovat počet pracovních míst. „My jsme nový horský hotel, a naopak budeme další lidi nabírat. Důvodem je nejspíš to, že právě začíná turistická sezona a lidé si chtějí dovolenou na horách užít,“ uvedl obchodní ředitel hotelu Omnia Jan Kuklík.

Větší problémy čekají spíše velká turistická zařízení, která nedokážou naplnit svou kapacitu. „My nejsme velký hotel, proto zatím dokážeme pokoje obsadit. Zatím se držíme a propouštění některých zaměstnanců nemáme v plánu,“ konstatovala Petra Daliborová z hotelu Aria.

Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy budou mít největší problémy zaměstnanci v autodopravě. „Zhruba deset procent zaměstnanců v autodopravě ztratí práci. Nejenže sledujeme snižování výtoče u benzinových pump, ale mladoboleslavská Škodovka nebo supermarkety už neodebírají tolik zboží jako dříve, což povede i ke krachu některých autodopravců,“ informoval Danda. Navíc upozornil, že i samo propouštění přinese podnikatelům nemalé finanční potíže. „Stačí, když propustíte pět zaměstnanců, kterým musíte vyplatit tři mzdy. Rázem budou firmě chybět statisíce,“ myslí si Danda.

Na opačném pólu jsou odvětví dopravy, skladování a logistiky, u nichž se očekává nárůst počtu zaměstnanců. „Devadesát jedna procent zaměstnavatelů neplánuje žádné změny v počtu pracovních míst. Stále evidujeme vysokou poptávku po pracovnících s technickým vzděláním, a to především v technologických a servisních centrech,“ dodala generální ředitelka Manpower Jaroslava Rezlerová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!