11. června 2014 10:11, aktualizováno  10:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko získá do rozpočtu 73 milionů na dividendě z banky z dob RVHP

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Český stát získá do rozpočtu zhruba 73 milionů korun z dividendy Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, kterou v 70. letech minulého století založily v Moskvě státy Rady vzájemné hospodářské pomoci. Navrhuje také tuto banku zrušit.

Náměstek ministra financí pro mezinárodní vztahy Martin Pros deníku MF DNES řekl, že dividendu z MBHS navrhl vyplatit na jednání její bankovní rady v minulém týdnu a návrh se podařilo prosadit. Peníze půjdou z nerozděleného a nevyužívaného zisku banky.

Proti návrhu na zrušení Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS), která podle MfD poskytuje jen malé množství úvěrů, nikdo z účastníků jednání v minulém týdnu neprotestoval. Se zrušením banky by však musely souhlasit vlády všech členských zemí. Pokud by Česko bankovní radu opustilo jako například v minulosti Polsko, nic by z MBHS nedostalo.

Větší Mezinárodní investiční bance (MIB), kterou také založily státy Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), Česko loni nezávazně slíbilo zvýšení základního jmění o 346 milionů korun. Nyní ale podle deníku není jasné, zda český stát peníze poskytne. MIB podporuje podniky a exportéry ve svých členských zemích, českým firmám ale dosud příliš nepomohla, píše MfD.

Hledání součinnosti

Pros uvedl, že se snaží hledat součinnost v působení MIB a České exportní banky (ČEB) na ruském trhu. Pro českou vládu je MIB zajímavá možnými kontakty v zemích s vývozním potenciálem, napsal deník. Členskými zeměmi MIB jsou vedle Česka a Ruska také Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Kuba, Vietnam a Mongolsko.

Mezinárodní banka hospodářské spolupráce se původně věnovala vzájemnému clearingovému vyrovnávání uvnitř RVHP. Mezinárodní investiční banka poskytovala úvěry na investiční akce a podporovala rozvoj zaostalejších zemí RVHP.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.