31. března 2010 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Československé projekty ožívají. Fico dojednal dálnici i reaktory

Dálnice D5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D5 | foto: ŘSD

SEZIMOVO ÚSTÍ  Slovenský premiér Robert Fico přijel včera s předsedou české vlády Janem Fischerem do Benešovy vily v Sezimově Ústí jednat hlavně o společných ekonomických zájmech obou zemí. Slovensko a Česko, když pomineme dominanci Německa, si totiž jsou dodnes nejvýznamnějšími hospodářskými partnery.

Kdyby slovenský premiér nepřijel kvůli ničemu jinému, tak výstavba nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, jeden z největších energetických projektů v rámci celé Evropy, by Ficovi za cestu do Česka stála.

"Slovenská a Česká republika budou patřit mezi velmi málo zemí na světě, které mají odvahu stavět nové jaderné bloky. My dobře víme i z jednání Evropské rady, že atomová energie jako jediná může zabezpečit energetickou bezpečnost Slovenska i České republiky," uvedl Fico.

Připomněl, že výstavbu nové elektrárny v Jaslovských Bohunicích má na starosti česko-slovenská akciová společnost JAS, v níž má každý stát (respektive státní firmy ČEZ a JAVYS) poloviční podíl. Rozpočet na výstavbu elektrárny se odhaduje na zhruba 100 miliard korun. S Fischerem se Fico dohodl, že příprava výstavby a dodržování stavebního harmonogramu bude pod přímým dohledem předsedů vlád obou zemí.

Nošovice a Žilinu spojí dálnice
Vedle jaderné energetiky nastolil Fico i další téma a tím je propojení dvou korejských automobilek – žilinské Kia a nošovické Hyundai – novou dálnicí.

V Česku projekt dálnice spí, naznačil Fico Slovensko minulý rok postihl významný propad výkonnosti tamních automobilek a propojení obou závodů má být motivací pro korejské investory. Fico oznámil Fischerovi, že na slovenské straně je všechno připravené tak, aby se do roka mohlo začít stavět. A naznačil, že v Praze tato věc trochu spí a zpožďuje se oproti dříve uzavřeným dohodám s Bratislavou.

"Pro mne je to výzva, abych si o tom s ministrem dopravy velmi vážně pohovořil," prohlásil klidně, ale důrazně premiér Fischer na adresu Gustava Slamečky.