4. ledna 2011 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku hrozí další obří arbitráž, tentokrát za 12 miliard korun

Arbitráž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arbitráž. | foto: Shutterstock

PRAHA Česku hrozí další velká arbitráž. Společnost Washington Investment Company LLC (WIC) podala ministerstvu financí oznámení o existenci sporu. Ušlý zisk vyčíslila na 12 miliard korun. Spor údajně souvisí s IT zakázkami pro státní podnik Lesy ČR.

Informoval o tom server Ekonom.cz. "Mohu potvrdit, že jsme dostali dvě oznámení o sporu od této společnosti s vyčíslením údajně ušlého zisku. Zatím se s nimi seznamujeme," řekl Ekonomu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob bez dalších podrobností. WIC podala ještě druhé oznámení, v tomto případě škodu zatím nevyčíslila. Kauza se údajně týká postupu finančního úřadu Praha 4 vůči této společnosti.

Rozhodne se za šest měsíců
"Po oznámení sporu vždy běží lhůta šesti měsíců, a pak se rozhoduje, zda bude skutečně zahájena arbitráž," uvedl poradce ministra financí Radek Šnábl, jenž má arbitráže na starosti.

Investiční společnost WIC je podle svých webových stránek vlastněna americkým kapitálem, působí na trzích v USA i střední Evropě. Vyjádření jejích zástupců se Ekonomu nepodařilo získat.

Minulý týden stát prohrál arbitráž s ČSOB ohledně záruk za 33,3 miliardy korun poskytnutých při převzetí zkrachovalé IPB a musí bance zaplatit 1,6 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek kvůli tomu nařídil podat trestní oznámení na všechny členy bývalé vlády Miloše Zemana, tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a konkurzního správce zkrachovalé IPB Petra Staňka.

Rok 2010 v obrazech

Největší sumu, deset miliard korun, stát prohrál v arbitráži se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.