5. ledna 2010 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku hrozí miliardová arbitráž kvůli obchodnímu domu Kotva

Obchodní dům Kotva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní dům Kotva | foto: Lidové noviny

PRAHA Česku kvůli pražskému obchodnímu domu Kotva hrozí arbitráž za miliardu korun. Soudit se chce kyperská společnost Forminster Enterprises Limited, která se dožaduje náhrady škody kvůli sporu o vlastnictví Kotvy. Uvedl to dnes server iDnes.cz.

"Protistrana tvrdí, že Česká republika porušila dohodu o podpoře a ochraně investic mezi ČR a Kyprem," řekl serveru mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Nyní podle něj běží standardní šestiměsíční lhůta, po jejímž uplynutí lze podat arbitrážní žalobu na ČR. Lhůta vyprší v dubnu.

Forminster se dožaduje náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Ta už je z rejstříku vymazaná, převzala ji Česká investiční a správcovská. Obchodní dům nyní vlastní společnost Markland Kotva s irským kapitálem.

Server iDnes.cz připomněl, že Forminster figuruje v kauze investičních fondů Trend a Mercia, kde o peníze přišlo přes 100.000 lidí. Na Forminster byly převedeny akcie Kotvy z fondu Trend. Soudy ale stále řeší, zda to byl prodej akcií, nebo jen půjčka.

ČTK