11. září 2009 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku může kvůli gigantickému schodku klesnout rating

Česko by z dnešních příznivých hodnot ratingu mohlo spadnout níže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko by z dnešních příznivých hodnot ratingu mohlo spadnout níže. | foto: Shutterstock

PRAHA  Financování schodku ve výši 231 miliard korun se může Česku ještě notně prodražit. Ministerstvo financí totiž nemusí přesvědčit investory o tom, že se snaží zabránit negativnímu vývoji stavu veřejných financí. Česko by tak z dnešních příznivých hodnot ratingu mohlo spadnout níže.

Investoři by znervózněli a za vyšší riziko nesplácení by chtěli vyšší výnos. Na úrocích z dluhu by pak stát platil více.

Pokud nebude schválení rozpočtu s takto vysokým schodkem doprovázeno opatřeními, která by deficit snižovala již v průběhu roku 2010, bude pravděpodobným výsledkem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zhoršení ratingu Česka.

 "To zvýší investory požadované výnosy státních dluhopisů, což dále zhorší bilanci rozpočtu o dodatečně zaplacené úroky," řekl Sobíšek. Pro českou vládu bude pak podle něj obtížnější ucházet se o peníze investorů zaměřených na tento region.

Podle analytika Atlantiku FT Petra Sklenáře je snížení ratingu prvním negativním pokáráním, za liknavost politiků při snižování schodku státního rozpočtu. "Reakce je pak okamžitá - vláda si musí při dalším půjčování připlatit, a kurz koruny by klesl," řekl Sklenář.

Podle něj je ale česká ekonomika schopná schodek "skousnout", i když s problémy. "Pokud půjde ale o jednorázový výkyv a schválí se řada kroků, které zabrání jeho opakování, ke snižování ratingu Česka by dojít nemuselo," uvedl Sklenář.

Česká republika se podle Aleše Michla z Raiffeisenbank zadlužuje letos rychlostí 6324 korun za sekundu. Příští rok, pokud dojde ke schválení deficitu ve výši 231 miliard, zvýší tempo na 7293 korun za sekundu. Obsluha státního dluhu pak bude příští rok stát republiku přes 80 miliard, o čtvrtinu více, než bylo plánováno letos.

ond, Lidové noviny