Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku podle právníků chybí jednotná pravidla pro poskytování dotací. Hrozí, že EU jejich proplácení pozastaví

DUBEN - Brusel zastavil Česku dotace v rámci operačního programu Podnikání a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DUBEN - Brusel zastavil Česku dotace v rámci operačního programu Podnikání a... | foto: Reuters

Praha Česku podle právníků chybí jednotná pravidla pro poskytování dotací. České soudy i úřady na rozdíl od institucí EU při výkladu norem postupují formalisticky, evropský výklad bude mít ale navrch. ČR tak hrozí, že jí EU pozastaví proplácení dotací. Shodovali se na tom dnes aktéři semináře k výkladu střetu zájmů. Uspořádala jej senátní komise pro posouzení auditů EK ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací do zemědělství.

Auditoři Evropské komise podle dosavadních informací dospěli k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů, nepřímo dál ovládá holding Agrofert, a firma tak nemá nárok na evropské dotace. Babiš to opakovaně odmítl. Hájí se tím, že holding vložil do svěřenských fondů, aby vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. Podle auditorů ale Babiš vybral a může odvolat správce fondů a je takzvanou obmyšlenou osobou, v jejíž prospěchy byly fondy založeny.

Na tento výklad poukázal i předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS). Podle něj odpovídá i českému zákonu proti praní špinavých peněz. Obává se ale toho, že dosáhnout autoritativního výkladu českých soudů v případě Babiše bude během na dlouhou trať a cílem zatím nedosažitelným.

Senát by přesto měl podle ředitele české pobočky protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky pomoci „najít řešení, které by pomohlo úředníkům vytáhnout hlavu z písku“ a učinit rozhodnutí s cílem minimalizovat škody pro ČR. Hrozí totiž to, že Česko přijde o miliardové částky, pokud se informace o auditech potvrdí, uvedl Ondráčka.

Horní komora by podle Nytry mohla podobně jako loni v říjnu vyzvat ministerstva k tomu, aby proplácení dotací pro Agrofert z národních zdrojů pozastavily. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil nabídl možnost uspořádat k celé záležitosti veřejné slyšení Senátu, na nějž by byl pozván Babiš a zainteresovaní ministři. Pokud by odmítli přijít tak jako na jednání senátní komise, byl by to podle Vystrčila jasný politický signál.

Na nadřazenost unijního práva nad českým upozornil vedoucí katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek. Podle něj Evropská komise v auditech postupovala v souladu s přístupem Soudního dvora EU. Ten podle Tomáška sleduje nejen formální znaky, ale i to, jestli někdo má skutečnou kontrolu nad podnikem, i když jej formálně převedl do svěřenského fondu.

Hana Marková z katedry finančního práva Právnické fakulty UK uvedla, že poskytování dotací upravuje řada zákonů od rozpočtových pravidel po zákon o Státním zemědělském a intervenčním fondu. Podle Markové není jasné, proč jsou pro poskytování dotací rozdílná pravidla. Ke sjednocení ale velká ochota není, podotkla Marková.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...