Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku se daří i díky drogám. Podívejte se, jak

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Tuzemská ekonomika rostla loni rychleji. Zjistil to Český statistický úřad, který provedl největší revizi svých dat za posledních patnáct let. Podle úřadu má hlavní podíl na lepším výsledku českého hospodářství přesnější započítání takzvané šedé ekonomiky.

Do hrubého domácího produktu se tak nově počítá také pašování drog nebo reálnější údaje o nájemném. Oprava, kterou statistici provedli, změnila čísla za celých uplynulých patnáct let. Většinou revize potvrdila rychlejší růst českého hospodářství.

INFOGRAFIKA

Naopak ve špatných dobách revize celkový obraz ekonomiky ještě zhoršila, jako třeba v roce 2009. Ekonomika klesla podle přepočítaných údajů o 4,7 procenta, dosud úřad uváděl pokles o 4,1 procenta. Celkový domácí produkt po započítání šedé ekonomiky byl v loňském roce vyšší o 107,8 miliardy korun a činil celkem 3775 miliard korun.

Oprava dat, kterou úřad provedl, se dotkla i vládního deficitu či celkového veřejného dluhu. Ten tak loni podle nových čísel činil "pouze" 37,5 procenta HDP, před opravou údaj činil 38,5 procenta domácího produktu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Revize dat mají minimální dopad na vládní dluh a vládní deficit," zhodnotila vliv změny předsedkyně statistického úřadu Iva Ritschelová a dodala, že největší posuny nastaly u údajů o zahraničním obchodu, nezjištěné ekonomiky, oblasti daní, emisních povolenek a takzvaného imputovaného nájemného.

Ti, kteří neplatí daně

Šedá ekonomika, do které spadají nejen melouchy či jiné nedaněné služby, ale i prostituce, pašování a prodej drog, byla v Česku podhodnocená. Dosud totiž statistici do čísel zahrnovali pouze odhady z oblasti prostituce a částečně z pašování tabáku.

Vládní deficit po revizi dat

Jak potvrdil vrchní ředitel sekce národních účtů Českého statistického úřadu Jan Heller, právě šedá ekonomika a takzvané imputované nájemné tvoří 80 procent změny v údajích. Imputované nájemné si přitom můžeme představit jako nájem, který ti, kdo bydlí ve vlastních bytech či domech, fakticky neplatí a které vyjadřuje tržní hodnotu jejich bydlení.

Největší revize statistických dat za 15 let

  • Revize se dělá kvůli sladění klasifikace s ostatními státy Evropské unie.
  • Úřad do vývoje ekonomiky nově započítal údaje z šedé ekonomiky, především z oblasti prostituce, drog a pašování. Největší změny se dotkly zahraničního obchodu, šedé ekonomiky, emisních povolenek a takzvaného imputovaného nájemného.
  • Ekonomika rostla po revizi rychleji, než jak se uvádělo.
  • Celkový veřejný dluh země se díky revizi mírně snížil.

Podíl šedé ekonomiky se na hrubém domácím produktu zvýšil ve všech letech od roku 1995. Například v roce 2009 stoupl na 7,3 procenta a představoval více než 271 miliard korun, i když před datovou revizí uváděl úřad 5,8 procenta. V roce 2008 pak podíl šedé ekonomiky na HDP vzrostl na 5,9 procenta oproti dříve uváděným 5,1 procentům.

Na pokyn Bruselu

Nová data činí podle finančních analytiků pohled na ekonomiku reálnějším. "Zahrnutí šedé ekonomiky do dat o HDP považuji za oprávněné, přestože její velikost neumíme přímo změřit," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek a dodává, že důležité je, aby stejnou metodickou změnu provedly i ostatní členské země EU. Jinak by se podle něj zkomplikovala různá mezinárodní srovnání.

Celkový veřejný dluh po revizi dat

Český statistický úřad úpravu dat provedl mimo jiné kvůli přechodu na novou klasifikaci ekonomických činností požadovanou Evropskou komisí. K další revizi by podle statistického úřadu mělo dojít v roce 2014. Důvodem této revize bude změna standardu, který bude reagovat na revizi celosvětové metodické normy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.