18. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha bohatne, jiné kraje ne

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česku se od roku 2009 nedaří dohánět úroveň západní Evropy. Polovina krajů se od ní dlouhodobě vzdaluje. Životní úroveň západní Evropy dohánějí jen některé oblasti Česka. Hlavně Praha, jižní Morava a střední Čechy. Jiné kraje stagnují nebo dokonce zaostávají.

Jak ukazuje aktuální studie Českého statistického úřadu, růst táhne nahoru hlavně Praha. Obyvatelé hlavního města mají jako jediní v Česku životní úroveň vyšší, než je průměr Evropské sedmadvacítky. A navíc rychle bohatnou.

Zatímco v roce 1995 přesahovala kupní síla Pražanů o 23 procent unijní průměr, podle posledních čísel z předminulého roku to bylo již o 72 procent. Praha se tak – aspoň na papíře – řadí mezi nejbohatší regiony Evropské unie.

PODROBNÁ MAPA KRAJŮ:Podle ekonomů je tyto údaje nutné brát s rezervou. „Jde o statistický klam vyplývající hlavně z příchodu mnoha nadnárodních firem. Drtivá většina z nich má sídlo v Praze, ale provozy má po celé zemi,“ vysvětluje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Také největší české společnosti – stačí jmenovat ČEZ, Agrofert, hlavní banky a telekomunikační operátory – mají sídlo v Praze. Z pohledu statistiků jsou tedy započteny jako „pražské“ společnosti. Jejich miliardové zisky vylepšují ekonomický výkon hlavního města. 

PŘEČTĚTE SI:


Podle analytičky Českého statistického úřadu Drahomíry Dubské není výrazný rozdíl mezi ekonomickou úrovní hlavního města a zbytku země jen českou specialitou. „Podobné rozdíly existují také mezi Bratislavou a slovenskými kraji a také mezi Budapeští a maďarskými regiony,“ řekla Dubská.

Několik českých krajů má to štěstí, že se unijnímu průměru aspoň přibližuje. Středočeši se v průběhu let 1995 až 2010 posunuli z 65 na 72 procent průměru Evropské unie. Jihomoravský kraj zaznamenal pokrok z necelých 70 na téměř 75 procent.

Pád Karlovarska i Liberecka


Opačným směrem se naopak přesouvá hlavně Liberecký a Karlovarský kraj. Druhý jmenovaný kraj byl v roce 1995 s 71 procenty unijního průměru druhým nejbohatším regionem Česka. Předloni vykazoval necelých 58 procent a skončil tak na posledním místě mezi čtrnácti kraji.

Vývoj ekonomiky v posledních dvou desetiletích zmíněným krajům příliš nepřál. Zatímco v Praze budovaly svá zastoupení stovky mezinárodních společností a Brno se stalo oblíbeným působištěm podniků z oboru informačních technologií, tradiční obory na Liberecku a Karlovarsku upadaly. Sklárny a porcelánky propustily většinu zaměstnanců, textilní a oděvní průmysl téměř zmizel.

Najdete na Lidovky.cz